Saruhanlı İnşaat Sektörü Tam Gaz

Saruhanlı İnşaat Sektörü Tam Gaz
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülke genelindeki inşaat sektöründe bir önceki yıla göre ivme kaybı yaşanırken, Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde bu sektörde önemli bir hareketlilik yaşanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülke genelindeki inşaat sektöründe bir önceki yıla göre ivme kaybı yaşanırken, Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde bu sektörde önemli bir hareketlilik yaşanıyor. Altyapı çalışmalarının da tamamlandığı ilçede faaliyet gösteren müteahhit sayısı, bir yılda 3’ten 25’e yükseldi.
Manisa İl merkezine 19 kilometre mesafesiyle en yakın ilçe konumunda bulunan 55 bin nüfuslu Saruhanlı son yıllarda hızlı bir yapılaşma sürecine girdi. Saruhanlı Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Aydın, İlçedeki inşaat sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
İlçede geçen yıl 3, önceki yıl 5 müteahhit faaliyet gösterirken, bu yıl müteahhit sayısının 25’ye yükseldiğini ifade eden Aydın, şu bilgileri verdi; “İlçemiz hızlı bir yapılaşma sürecine girdi. 2010 yılında 54 konut, 9 dükkan, 2011’de 42 konut, 5 işyeri inşa edildi. Bu yıl ise şu ana kadar inşa edilen konut sayısı 231, işyeri sayısı 51’e ulaştı. Ülke genelinde inşaat sektöründe yaşanan ivme kaybına rağmen ilçemizde yaşanan bu artışın sebepleri araştırdık. Bu sebepler arasında ilimizden kaynaklanan kentsel sorunlar başta geliyor. Manisa’nın ulaşım, trafik, hava kirliliği sorunu ile aşırı göç alması Saruhanlı’ya avantaj kazandırdı. Ayrıca ilçemizdeki arsa fiyatlarının ve yap sat karşılığı mal sahibine verilen arsa oranının düşük olması da etki gösteriyor. Bu konuda asıl önemli olan nedenler arasında, ilçemizin kanalizasyon ve altyapı çalışmalarının tamamlanmış olması ile belediyemizin yapmış olduğu imar planı ve imar uygulamalarıyla imara uygun çok sayıda arsa üretilmesi yer alıyor.”
Saruhanlı’nın Manisa’ya yakın, hava kirliliğinden uzak, yaşanılabilir sakin bir ilçe olduğunu dile getiren Aydın, önümüzdeki yıllarda Manisa’da ikamet eden birçok kişinin ikamet adresi için Saruhanlı’yı tercih edeceğini düşündüklerini ifade etti. Saruhanlı’da belediye tarafından hayata geçirilmiş her kesime hitap eden sosyal tesisler, kültür merkezi, otel ve buna benzer birçok yatırım bulunduğunu belirten Aydın, bunların da ilçeyi cazibe merkezi haline getirdiğini belirtti. Son yıllarda İlçenin ticaret ve ekonomisinin de geliştiğini, alışveriş merkezlerinin sayısının arttığını anlatan Başkan Yardımcısı Aydın, “Tüm bu çalışmalar inşaat sektörünün önünün açılmasında büyük rol oynadı. Bugüne kadar İlçemizin il merkezine olan yakınlığı dezavantaj oluştururken Manisa’nın büyükşehir olmasıyla Saruhanlı 13 belde ve 29 köyü ile bir bütün olup, kentleşme yolunda hak ettiği yere oturacaktır” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com