“Sat Kurtul! Peki çalışanlar ne olacak?”

“Sat Kurtul! Peki çalışanlar ne olacak?”
Kütahya'da özelleştirmesi gerçekleşen yerlerde çalışanların durumuna dikkat çeken DSP Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi, özelleştirmelerden sonra devlet tarafından özelleştirilen kurumların denetlenmediğini savunarak; “ AKP sat kurtul

Kütahya'da özelleştirmesi gerçekleşen yerlerde çalışanların durumuna dikkat çeken DSP Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi, özelleştirmelerden sonra devlet tarafından özelleştirilen kurumların denetlenmediğini savunarak; “ AKP sat kurtul politikası güdüyor peki o kurumlarda çalışanların sonunu AKP düşünüyor mu?” dedi.
Kütahya'nın birçok değerinin AKP Hükümeti tarafından yok pahasına satıldığını savuan Nimsi, özelleştirilen yerlerde çalışan işçilerin kaderine terk edildiğini ifade etti.
Özelleştirmesi gerçekleşen kamu kurumları çalışanlarının AKP tarafından neden kaderine terk edildiğini anlayamadıklarını vurgulayan Nimsi konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kütahya'da çok sayıda devlet kurumu özellştirildi. Ucuz veya pahalıya özellşmesi bir yana peki o kurumlarda çalışanların durumu hakkında devlet bir denetleme mekanizması oluşturdu mu? Yoksa kurumlarla birlikte çalışanları da mı özelleştirdi devletimiz. Sonuçta ülkemiz sosyal devlet anlayşına sahip, sosyal devlet vatandaşın mutluğu için çalışmıyor mu?
Özelleştirlen kurumlar el değiştirdikten sonra vatandaşı düşünmeden hareket de edebiliyorlar. Örneğin Osman Gazi elektrik kurumu. Ödemeleri kendilerine göre planlamışlar. Memurun ve emeklinin maaş alım günü hiç düşünülmemiş. En basit örneği, ayın 13'üne ödeme koyduğunuzda memurun, emeklinin ve asgari ücretle çalışanın elinde para olmadığında ödemede zorluk çekeceklerdir. Devlet tabi bunu da denetlemelidir.”
Özelleşmeyle birlikte, kurumları satın alan firmaların türlü bahanelerle her şeyi kendi lehlerine çevirdiklerini savunan Nimsi;”Çok para kazanma hırsına kapılıp çalışanları işten çıkaranlar ve çalışanlarına asgari ücret verenler, hükümet tarafından sorgulanmadıkça özelleştirme yapılırken çalışanların her türlü haklarının korunacağına dair anlaşmalar yapılmadıkça ve kurallar konulmadıkça bu olumsuzluklar hep yaşanacaktır”dedi.
Pek çok işçinin, işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldığını belirten Nimsi, çalşanların aynı zamanda 4/C'ye (ilköğretim okullarında hademe olarak çalışmak) mecbur bırakıldığını da savundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com