Satış Alanlarını Sanal Aleme Göre Belirliyorlar!

Satış Alanlarını Sanal Aleme Göre Belirliyorlar!
Festivaller, mitingler, maçlar kısacası kalabalığın olduğu her yerde görülen seyyar satıcılar var...

Festivaller, mitingler, maçlar kısacası kalabalığın olduğu her yerde görülen seyyar satıcıların kimi simit, kimi su, kimi de şapka satıyor. Seyyar satıcılar satış yapacakları alanlar için enternetten, gazetelerden, afişlerden festivalleri, etkinlikleri takip ediyor. Sadece Ankara'da değil, Afyon'dan Ordu'ya, Amasra'dan Eskişehir'e kadar nerede kalabalığın çok olduğu bir etkinlik varsa, onlar da soluğu buralarda alıyorlar. Eski ve bakımsız bir kamyonetin arkasına yükledikleri envai çeşitten mallarını satmak için akşama kadar dolaşan seyyar satıcıların hikayesi ise apayrı. Onlar için miting ve eylemler bulunmaz bir ekmek kapısı. Hangi parti nerede miting yapıyorsa onlar da orada. Maçlar ve üniversitelerin şenlikleri de seyyar satıcılar için vazgeçilmez bir ekmek kapısı. Ürünleri ise Gimat'tan, toptan Oyuncak satan mağazalardan, kuruyemişçiler ve simitçilerden.
39 yaşındaki Muammer Yalçın 7 yaşından bu yana seyyar satıcılık yapıyor. 3 çocuk babası Yalçın, küçüklüğünde su ve simit satarak başladığı seyyar satıcılıkta farklı türlere de ürün yelpazesinde yer veriyor. Yalçın'ın unutamadığı olaylardan biri de geçen 1 Mayıs'ta gerçekleşmiş. Sattığı simitlerin hasılatını yanlışlıkla yere düşüren Muammer Yalçın, yerden almak için eğildiğinde ise polisin jopuyla karşılaşmış. 'Polis abi yerden taş aldığımı zannetmiş. Son anda paçayı kurtardık.' diye konuşan Muammer Yalçın'ın ve seyyar satıcıların en çok dert yandıkları ise zabıtalar. 'Her yerde karşımıza çıkıyorlar' diye serzenişte bulunan seyyar satıcı 30 yaşındaki Yusuf Çelik. Kendini 'hasta' bir Ankaragücü taraftarı olarak tanıtıyor. 'Yürümeye başladığımdan bu yana simit satıyorum.' diye konuşan Yusuf Çelik, özellikle deplasmanlara gittiği maçlarda satışlarının rekor seviyede olduğunu belirtiyor. 36 yaşındaki Durdu Çavuş ise, İvedik Organize Sanayi'nde tornacı olarak çalışıyor. 4 yıl önce borç yükünün altına girince bu işe girdiğini belirten Çavuş, 'İlk başladığımda araba pazarında çekirdek satıyordum. Daha sonra maçlara, şenliklere de gitmeye başladım.' diyor.

32 yaşındaki Sezgin Yalçın da organize sanayinde tornacı olarak çalışıyor. 12 yaşında başladığı seyyar satıcılığı şimdi ek iş olarak yapıyor. Sezgin Yalçın'ın hatıralarında Gençlik Parkı'nın ayrı bir önemi var. 'O zamanlar Gençlik Parkı bizim için çok iyiydi. 15 sene orada çekirdek sattım. Ama şimdi yeni haliyle birlikte oraya giremez olduk.' diyor Yalçın. Seyyar satıcılar, kendileri eğitim göremediği için bu işe yöneldiklerini belirtirken, 'İmkanlarımız olmadığı için okuyamadık. Allah sağlık verdikçe bu işten ekmeğimizi çıkarmaya devam edeceğiz. Tek isteğimiz çocuklarımız bizim gibi olmasın.' ifadelerini kullanıyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com