'Satürn antikacı dükkanı gibi'

'Satürn antikacı dükkanı gibi'
NASA'nın Cassini Uzay Aracı Satürn'ün uyduları ve halkalarının ayrıntılı incelemesini yaptı. Uzmanlara göre bu uydu ve halka bilgileri Güneş Sistemi'nin evrimini anlamada yardımcı olabilir.
Aynı zamanda Cassini'de görev yapan İtalya Ulusal Astrofizik Enstitüsü'nden Gianrico Filacchione'nin The Astrophysical Journal  dergisinde çıkan makalesinde Satürn'ün uydularının ve halkalarının nasıl eskidiği, Güneş Sistemi'nin doğmasında sonra çevresinde eski birçok maddenin olduğunu yazdı. Satürn'ün gövdesinin oluşmasının 4 milyar yıl öncesine gittiğini belirten Filacchione, Satürn'ün şeklinin oluşmasının Dünya'ya komşu gezegenlerin şeklinin oluşma tarihine rastladığını söyledi.
 
Filacchione "Satürn sistemini çalışmak Güneş Sistemi'nin fiziksel ve kimyasal evrimini anlamaya yardımcı oluyor. Bu evrimi anlamak sadece bir halka veya uydu çalışmasını gerektirmiyor aynı zamanda birbirine geçmiş gövdelerin ilişkisi birlikte eklemleniyor" dedi.
 
Cassini'nin görsel ve kızılötesi spektrometesi (VIMS) Satürn sisteminde buz ve renklerin nasıl dağıldığını açıklamya yardımcı oluyor. Bu aletlerden alınan bu veriler uyduların ve halkaların renklendirmelerinin üstünkörü olduğunu gösteriyor.
 
VIMS ayrıca kuyruklu yıldızlardan türetilmiş çok gür büyük buz kütlesi tespit etti. Uzmanlar tespit edilen donmuş su kütlesininin anlamınının onun Güneş Sistemi'nin doğuş zamanına yakın bir vakitte oluştuğunu gösterdiğini belirtiyor. 
 
Gökbilimciler Satürn'ün uydularının yüzeyinin ötesinin genellikle daha kızıl olduğunu buldu. Satürn'ün dış uydularından Phoebe kızıl toz döküyor, sonuçta bu toz uyduların yakınlarında bir yüzeye gidiyor. 
 
NASA patatese benzeyen Prometheus uydusu ve yakınlarındaki halka parçacıklarında da aynı kızıl renkli tozların olduğunu söyledi. Uzmanlar sebep olarak Prometheus'un Satürn'ün halkalarından yapılmış olabileceği teorisini öne sürüyor. 
 
Linda Spilker halkaları ve uyduları öğrenmenin gezegen sisteminin nasıl evrimleştiği ile ilgili süreci anlamak açısından önemli olduğunu belirtti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com