SAÜ Teknokent, girişimci öğrencileri teşvik ediyor

SAÜ Teknokent, girişimci öğrencileri teşvik ediyor
SAÜ Teknokent AŞ, projelerini hayata geçirmek isteyen öğrencilere lojistik ve patent desteği ile ürünlerini uluslararası pazarlara sunma imkanı sağlıyor

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Teknokent AŞ, projelerini hayata geçirmek isteyen öğrencilere lojistik ve patent desteği ile ürünlerini uluslararası pazarlara sunma imkanı sağlıyor.

SAÜ Teknoket AŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite bünyesinde hizmet gösteren kuluçka merkezinin fikir sahibi girişimcilerin projelerini hayata geçirmeleri için kurulduğunu söyledi.

Özellikle üniversite bünyesindeki lisans ve lisansüstü öğrencilerine önem verdiklerini kaydeden Engin, fikirlerini hayata geçirmek isteyenlere ilk olarak ortam ve lojistik destek sağladıklarını anlattı.

Engin, fikirlerini projeye dönüştürme aşamasındaki girişimcilere 6 ay süre verdiklerini belirterek, "Girişimcilerden 6 ay hiçbir beklentimiz yok. Dolayısıyla böyle bir program ilanına çıktık, 'girişim atölyesi' adı altında. Bu programların başvuruları hali hazırda devam ediyor. 28 Şubat'ta bitecek. Bununla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptık. Bu toplantıya 70'in üzerinde girişimci fikre sahip insan katıldı. Katılan ve eğitim alan kişilerin yüzde 25'i bizlere 'Evet, ben girişimciyim. Girişimci olmak istiyorum ve bunun için sizlere müracaat ediyorum' diyerek, başvuruların gerçekleştirdi" şeklinde konuştu.

Fikir mülkiyetinin önemli olduğunu, Türkiye'nin önde gelen patent firmalarıyla danışmanlık sözleşmeleri imzaladıklarına dikkati çeken Engin, bu noktada patent hazırlamak ve bununla ilgili birtakım masrafların karşılanması noktasında çekinceler yaşandığını kaydetti.

- "Ürün patentleme sayısında patlama yaşadık"

Engin, üniversite bünyesinde kurulan patent destek ofisiyle patentleme sayısında patlama yaşadıklarına işaret ederek, "Geçen yıl toplamda 13 patent başvurusu aldık. Bunların 9 tanesinin resmi başvurusunu tamamlayabildik. Bu yıl ise henüz şubat ayında olmamıza rağmen 6 patent başvurusu aldık yani insanlarımızın üzerinden mali külfeti biraz kaldırdığınızda ve bu süreçte kişilere uzman destek sağladığımızda şunu gördük ki patent almak çok da büyük sorun değil" ifadesini kullandı.

Türkiye'deki teknokentlerin ürettiği patent sayısının 300 civarında olduğunu dile getiren Engin, 5 ayda 13 ürün için patent başvurusu aldıklarını, bu durumun fikri mülkiyet hakkındaki puantajları artıracağını söyledi.

- "Girişimcilerimizi dünya piyasasıyla buluşturuyoruz"

Teknokent bünyesindeki firmaların birbirleriyle iletişiminin önemli olduğuna dikkati çeken Engin, firmaların dünya pazarına katılmalarının önem taşıdığını belirtti.

"Teknokent bünyesindeki firmaların birbirleriyle ve dışarıdaki firmalarla iletişim halinde olmasını teşvik ediyoruz" diyen Engin, "Bünyemize katılan firma, örneğin İran menşeli veya hali hazırda İsveç'te faaliyet gösteren firmayla işbirliği yapmak istediğini bildirdi. Biz kendilerine burada iki ofis verdik. Bu tür işbirliklerini de teşvik ediyoruz" ifadesini kullandı.

Teknokent bünyesinde 84 bağımsız ofisleri bulunduğunu aktaran Engin, doluluk oranının yüzde 62 civarında olduğunu, makine kimya endüstrisinde faaliyet gösteren 15 yeni firmanın müracaatta bulunduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com