Savaş Ay kanserle mücadelesini anlattı

Savaş Ay kanserle mücadelesini anlattı
Balçiçek İlter'in konuğu olan Savaş Ay, hem gazetecilik hikayesini anlattı, hem de hastalığıyla ilgili samimi açıklamalar yaptı

Usta gazeteci ve televizyoncu Savaş Ay, Habertürk'te yayınlanan Söz Sende programında Balçiçek İlter'in konuğu oldu. 14 yıldır kanserle mücadele eden Savaş Ay, hem gazetecilik hikayesini anlattı, hem de hastalığıyla ilgili samimi açıklamalar yaptı.

14 yıl önce gırtlak kanseri tanısı konulduğunu söyleyen Savaş Ay o günleri şöyle anlattı: Kanseri tanısını duyunca ben, "Peki program ne olacak?" deyivermişim. Kapı çalınsa "kim o?" demeyeceksin diyorlar, olacak iş mi? Ben konuşmayı şehvetle seven bir insanım. Kendi başıma kaldığım zaman mesela bana hep şiirlerim, türkülerim eşlik eder. Şiir okuyamazsam, türkü söyleyemezsem ne olur? Bunlardan mahrum kalacağım diye çok korktum. Çok şükür programa bir gün bile ara vermedim, tedaviye başladım.

"Meşgaleyi meşguliyet haline getirdim"

Balçiçek İlter'in, "Peki insan bunlarla nasıl başa çıkıyor?" sorusuna Savaş Ay, "Uzmanlar televizyonlarda hastanın ne yapması gerektiği konusunda konuşuyorlar, hepsi doğru. Ama yaşayan biliyor. Bu hastalıktan yana çok dertli var, doğru. Ama şundan emin olun, bu hastalıkla alakası olmayanların derdi kadar derdi yok hastalığın. Bir süre sonra şunu keşfediyorsunuz; esas doktor ve ilaç kafada... Zaten insan programdan programa koştururken her şeyi unutuyor. Meşgaleyi meşguliyet haline getireceksin, meşgul olacaksın. Hastalık kapını mı çaldı? "İçeride biri var, meşgulüm kardeşim. Senle uğraşamam" diyeceksin.

'Amasız hastalık' cümlesi tarihten silinsin

Şunu öneriyorum: "Yakalandığı amansız hastalıktan..." cümlesini tarihten silelim... Bir de Ferdi Özbeğen, "İnsanlara parasızlığını ve hastalığını söyleme" derdi. Evet insanlar senin hastalığına çok üzülüyorlar. Ama zırt pırt hastalıktan bahsedilmiyor. İnsanların kendi hayatları var. Hayatları devam edecek. Ve negatif bir şey duymak istemiyorlar. Bu kötülük de değil, insanın doğası.

Ten Ten'den etkilenip gazeteci oldum

Savaş Ay, gazeteciliğe başlama hikayesini de anlattı. "Ben sanat dünyasının içine doğdum" diyen ünlü gazeteci, ailesinin onu sanat dünyasından hep uzak tutmaya çalıştığını söyledi. Ay, "Çocukluğumda herkese futbol oynamak yasaklanırken, beni futbola teşvik ediyorlardı. O zaman çizgi roman Ten Ten vardı, çocukluk kahramanımdı, rol modelimdi. Ten ten ne iş yapar? Gazetecilik. Ben Ten Ten'den dolayı liseyi bitirir bitirmez gazeteciliğe başladım.

Memleketin aydını bu kadar bol değil

Bir zamanlar "A Takımı" programıyla efsaneleşen Savaş Ay, son zamanlarda sayıları artan tartışma programlarına da eleştiri getirdi. "Televizyonlarda malumatfuruş adam olarak görülen bir kadro türedi. Bunlar giderek Çin ordusuna dönüşüyorlar, o kadar kalabalık ki. Eskiden din işlerinden bir şey sorulacağı zaman ya Yaşar Nuri çıkardı, ya Zekeriya Beyaz ya da İsmail Nacar. Depremde de Şener Üşümezsoy falan çıkardı. Şimdi herkes aynı anda hem teknik direktör, hem Başbakan, hem muhalefet lideri... Türkiye bu kadar aydını bol bir memleket değil yahu.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com