Savaş kapıya dayandı!

Savaş kapıya dayandı!
Bugün meydana gelen gelişmeler savaşın kapıda olduğunu hissettirdi.

ABD, Adana’daki personeline uyarıda bulunurken Başbakan Erdoğan yine Suriye’ye müdahaleyi isteyen açıklamalarda bulundu, Putin ise Suriye’ye destek verdi.

ABD: ADANA’YI TERK EDİN!

ABD Dışişleri Bakanlığı savaş hazırlıklarında son aşamaya geldi.

Washington yönetimi, saldırıdan önce cuma sabahı bir duyuru yayınlayarak Türkiye, Lübnan ve Irak’ı potansiyel risk altındaki ülkeler arasında sayarak Adana Konsolosluğu ve Beyrut Büyükelçiliği’nin acil durum personeli hariç boşaltılması emir verdiğini duyurdu. ABD vatandaşlarını da bu ülkelere seyahat etmemeleri konusunda uyardı.
Hürriyet’in haberine göre bakanlık duyurusunda Adana’daki personel ve ailelerinin bölgeden ayrılması için karar alındığı belirtilerek, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ABD vatandaşlarına da Türkiye’nin güneydoğusuna seyahat etmemelerini tavsiye ettiği ifade edildi.

OBAMA: 1 AY İÇİNDE

ABD Başkanı Barack Obama, G20 zirvesi için bulunduğu Rusya’nın St. Petersburg kentinde basın toplantısı düzenledi.
Suriye’de kimyasal silahların kullanıldığını vurgulayan Obama, BM Güvenlik Konseyi’nin bir felce uğradığını söyledi ve Suriye’ye uluslararası alanda bir yanıt verilmesi gerektiğini belirtti.

Müdahale konusunda BM Güvenlik Konseyi ile birlikte hareket etmeyecek ülkelerin de olduğunu belirten Obama, Suriye’ye müdahalenin bir ay içinde gerçekleşeceğini söylerken müdahalenin sınırlı ve orantılı bir müdahale olacağının sinyalini verdi.

PUTİN’İN GÖRÜŞÜ DEĞİŞECEK!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmesinin son derece samimi geçtiğini belirten Obama, ikilinin ilişkisinin yapıcı bir ilişki olduğuna dikkat çekti.

Putin’in “Suriye’de kimyasal silah kullanımıyla ilgili sizin görüşünüze katılmamızı beklemeyin” mesajını verdiğini söyleyen Obama, “BM raporundan sonra Sayın Putin’in şimdiki noktada durmayacağını düşünüyorum. Putin’le Suriye konusunda fikir birliğine varmak zorunda değiliz.” diye konuştu.

PUTİN: SURİYE’YE DESTEK VERİRİZ!

Market Watch’ın yerli kaynaklara dayandırarak geçtiği haberine göre G 20'deki basın konferansında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’ye saldırılması durumunda Suriye’ye destek olacaklarını bildirdi.

Amerikan Başkanı Barack Obama, Suriye’nin kimyasal silah kullandığı gerekçesi ile ülkeye askeri harekat gerçekleştirme seçeneğini göz önünde bulundurduklarını belirtiyor. Hali hazırda Suriye’ye askeri ekipman konusunda destek veren Putin’in “yardımcı olma/destek verme” sözleri ile ne kastettiği ise netlik kazanmış görünmüyor.

ERDOĞAN: ESAD GİDİNCE BUNDAN DAHA İYİ OLACAK!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen G20 zirvesiyle ilgili gerçekleştirdiği basın toplantısında “Şöyle bir soru geliyor. ‘Esed giderse ne olacak?” Çok daha iyi olacak. Şu an ki yönetimden çok daha kötü olmayacaktır” diye konuştu.

“Komşuda yangın başlamıştır. İlk vuracağı yer biziz. O yüzden yangını söndürmemiz lazım.” sözleriyle Suriye’ye müdahale konusunda aceleci davrandığı görülen Başbakan Erdoğan, G-20 Zirvesi’nde ekonomi ile ilgili açıklamalarını hızlı bir şekilde geçiştirerek Suriye’ye müdahale çağrısını yineledi.

SURİYE’YE HAREKAT HAZIRLIĞI

Ortak bir operasyon kararı olmadığını söyleyen Erdoğan, Rusya’nın takıldığı konunun, belgeler ve kimyasal silahların kim tarafından kullandıldığı olduğunu söyledi.

PUTİN MUHALİFLER YAPTI DİYOR

Erdoğan, “Sayın Putin’in Obama’nın bu konuyla ilgili olarak, ağırlıklı olarak Putin’in kimyasal silah noktasında, kimyasal silah kullanıldığı tespitte hepsi mutabık. Putin, bu muhaliflerin yaptığı bir iştir diyor. Bunu Beşar’ın yaptığı kabul etmiyor. Raporlar önemli, bu raporlar bir gelsin bakalım. Bundan sonra değerlendirme süreci çok daha farklı bir zemine oturabilir.” diye konuştu.

Erdoğan açıklamalarına şu şekilde devam etti:

DAHA İYİ OLACAK

“Şöyle bir soru geliyor. “Esed giderse ne olacak” Çok daha iyi olacak. Şu an ki yönetimden çok daha kötü olmayacaktır.  Bu insanlara karşı insani sorumluluğumuz var. Suriye’ye yönelik bir operasyonu destekliyor olmamız asla savaş çığırtkanlığı değildir. İnsanlığa karşı, komşuluğumuza karşı sorumluluğumuz var. Tasını, tabağını kapan bize sığınıyor.”(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com