Savaş mağduru çocuklar Kütahya'daki Masal Adasında buluşacak

Savaş mağduru çocuklar Kütahya'daki Masal Adasında buluşacak
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, çöplükten masal adasına çevirdikleri Ezop’ta savaş mağduru çocukları misafir etmeyi planladıklarını söyledi.

Dünya genelinde savaş ve terör nedeniyle mağdur olmuş çocukları Ezop Masal Adası'nda misafir etmek ve dünyaya bakış açılarını değiştirmek istediklerini belirten Başkan Mustafa İça, çocukların savaş ve terör nedeniyle yaşadıkları anıları bir nebze olsun zihinlerinden silmeyi düşündüklerini kaydetti.
EZOP Masal adasının uluslararası düzeyde bir proje olduğunu ifade eden Başkan İça, “Ezop Masal Adası, balıkçılık tesisleri, Kütahya panorama, hobi bahçeleri gibi birçok eğlence mekanı gibi etkinlerin yapılacağı bir merkez halinde. Burayı tanıtmak ve marka haline getirmek içinde proje geliştirdik. Ezop Masal Adası işletmecileri ile bir araya geldiğimizde ortaya çıkan fikri projelendirmek istedik. Dünya barışı için, çevremizdeki yangın yerlerini düşündüğümüzde atılan bombalar ve insanların çılgınlığına dur demek için bu projemizi geliştirdik. Bu projede terör mağduru çocuklarımız, Irak, Suriye ve diğer ülkelerdeki savaşı bizzat yaşamış çocuklarla birlikte geçmişte de savaşı yaşamış çocukları bir araya getirerek savaşın ortaya koyduğu aile dramlarını, belgesel haline getirerek onların kendi ağzından dinlemek, onların topluma yeniden kazandırılmasına katkı sağlamak, travmalarına bir çözüm önerisi olabilmek ve dünya barışı için bir elçi olarak onları nasıl kazanabiliriz düşünerek bu projeyi hazırladık” diye konuştu.
Projeyi 20 Aralık Cuma günü Kütahya’ya gelecek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunacaklarını anlatan Başkan İça, “Bu projenin geleneksel hale getirilerek sadece Kütahya’da kalmamasını ve değişik ülkelerde de yaygınlaştırılarak dünyada bir barışı tesisi için adım olması yönünde ilk kıvılcımın atılmasını Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e önereceğim” dedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com