Savaşın, başkalarına muhtaç bıraktığı hayatlar

Savaşın, başkalarına muhtaç bıraktığı hayatlar
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen ve çadır kent dışında kendi imkanlarıyla barınmaya çalışan Suriyeliler, en büyük desteği hayırseverlerden görüyor

OSMANİYE (AA) - AHMET ERKAN YİĞİTSÖZLÜ - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Osmaniye'ye gelen 12 kişilik Suriyeli aile, çatısı akan, pencereleri naylonla kaplanmış tek odalı evde, komşularının yardımıyla hayata tutunmaya çalışıyor.

Humus'tan 11 ay önce kaçarak Türkiye'ye sığınan Şami ailesi, Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi'ndeki tek odalı evde, komşularının gıda, yakacak ve giysi yardımıyla yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Baba Muhammed Şami (34), bedensel engelli olduğu için çalışamıyor. Şami ailesinin en küçüğü 3 aylık, en büyüğü 12 yaşında 10 çocuğu bulunuyor.

İç savaştan önce ülkesinde çiftçilikle uğraştığını belirten Muhammed Şami, AA muhabirine, Esed'e bağlı rejim birliklerinin, çatışmaların başlamasından bir süre sonra köylerine gelerek traktörüne, hayvanlarına ve tüm birikimlerine el koyduğunu, şiddetin artmasıyla tarlasını ekemez, ailesini geçindiremez ve güvenliğini sağlayamaz duruma düştüğü için vatanını terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Ülkesindeki savaşın sona ermesini dileyen Şami, "Vatanımdan uzak, akrabalarımdan ayrı, yıkık dökük bir göz odada, bazen aç, bazen tok, çoğu zaman üşüyerek ve başkalarının eline bakarak yaşamak çok zor. İnşallah savaş sona erer ve evimize döneriz" dedi.

Türk insanının misafirperver ve hayırsever olduğuna değinen Şami, "Yaklaşık bir yıldır çalışamıyorum. Çocuklarımın yaşı küçük, onların da çalışıp iş bulması çok zor, Türkçe de bilmiyoruz. Bize yemek, kıyafet ve yakacak sağlayan komşularımız sayesinde ayakta duruyoruz. Bize Türkler gibi hiç bir millet bu şekilde kucak açamaz, bizimle üzülüp, sevinemez. Başta komşularıma ve tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Anne Gadde Şami ise sahip oldukları her şeylerini kaybettiklerini belirterek, canlarını kurtarıp, Türkiye'ye sığınmanın buruk mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Gadde Şami, "Yokluk ve çaresizlik içinde olsak da şükürler olsun ki 10 çocuğum ve eşimle bir aradayız. 12 kişinin karnını doyurmak, çocuklarımın bakımı, onların çamaşırlarını yıkamak, bu işlerin hepsi benim üzerimde. İçinde bulunduğumuz duruma bakarsanız bu işlerin ne kadar zor olduğunu göreceksiniz. Ayrıca akrabalarımın büyük kısmı Suriye'de kaldı. Her biri bir yere dağıldı. Yaşayıp, yaşamadıklarını bilmiyoruz. Durumlarından endişe ediyoruz. Bu bile üzüntü olarak bize yeter" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com