Savaşın "dul" bıraktığı erkekler

Savaşın dul bıraktığı erkekler
Ülkelerindeki savaşta eşlerini kaybeden Suriyeli erkekler, geride kalan çocuklarına hem annelik hem de babalık yapıyor

HATAY (AA) - CEM GENCO - Suriye'de 4. yılına giren iç savaşta eşlerini kaybeden Suriyeli erkekler, çocuklarına hem annelik hem babalık yapıyor.

Ülkelerindeki savaşta eşlerini, kimi çocuğuna süt almaya gittiği sırada, kimisi bombardımanda kaybeden erkekler, çocuklarını büyütebilmek için mücadele ediyor.

Eşlerini kaybeden erkeklerin bazıları geriye kalan tek kare fotoğrafla teselli olurken, bazıları ise yaşadıkları güzel günleri, hatıraları da kaybettikleri için hafızalarında yaşatabiliyor. Hatay'ın Reyhanlı ilçesine çocuklarıyla gelen Suriyeli erkekler, eşlerinin eksikliğiyle hayata tutunmaya çalışıyor.

Suriye'nin İdlib kentinden 3 çocuğuyla gelen Abdullah Mehmet Sefer (34), AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşini çocuğuna süt almaya gittiği sırada saldırıda kaybettiğini söyledi.

İç savaş öncesi şoförlük yaparak ailesinin geçimini sağladığını ifade eden Sefer, "Mutlu, huzurlu bir hayatımız vardı. Ancak, bu savaş hem eşimi aldı hem de yaşantımızı alt üst etti. Yaklaşık 1,5 yıl önce eşimi süt almaya gittiği sırada yapılan saldırıda kaybettim. Eşimden bana yadigar kalan 3 çocuğuma gözüm gibi bakıyorum. Onlara annelerinin eksikliğini hissettirmemeye çalışıyorum. Şimdi küçükler, büyüdüklerinde 'annemiz nerede' diye sorduklarında ne cevap veririm bilmiyorum" diye konuştu.

- Varil bombası eşini aldı

Hama kentinden 6 ay önce gelen ve eşini bombalı saldırılarda kaybettiğini anlatan Semi Hammed (43) ise çocuklarına kendisinden başka bakacak kimsenin olmadığını kaydetti.

Can güvenlikleri nedeniyle yaşadıkları yeri terk edecekleri sırada saldırının gerçekleştiğini vurgulayan Hammed, "Bu saldırı eşimi benden aldı. Artık bir yarım yok. Eşimi çok özledim. Bundan sonraki yaşamıma çocuklarımın mutluluğu için devam etmek zorundayım" dedi.

- Evlerine bomba düştü

Halep'te evlerine uçaktan atılan bomba isabet ettiğini bildiren Eyman Şarsı (40), bu saldırıda eşini kaybettiğini aktardı.

Saldırıda kendisinin sakatlandığını, iki kızının yandığını ve bir çocuğunun da üç parmağının koptuğunu ifade eden Şarsı, savaşın bütün yaşama sevincini aldığını belirtti.

Eşini hava saldırılarında kaybettiğini, 3 çocuğuyla ortada kaldığını söyleyen Mahmut Hasan Ali (45) de çocuklarının sürekli annelerini sorduğunu, artık günlerinin mutsuz ve kederli geçtiğini anlattı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com