“Savaşta bile doktorlara dokunulmaz”

“Savaşta bile doktorlara dokunulmaz”
Türk Tabipleri Birliği (TTB), Ankara’da on binlerce göstericinin 2 gün boyunca Güvenpark ve Kızılay Meydanı’nı doldurduğu protesto eylemlerinde polisin sağlık birimlerine de saldırdığını belirterek, “Ne türden olursa olsun hiçbir çatışma ortamında hiçbir

TTB, Türk Diş Hekimleri Birliği, Ankara Tabip Odası, SES ve Türkiye Psikiyatri Derneği’nin yaptığı ortak basın açıklamasında, hiçbir şiddet içermeyen, barışçıl ve demokratik eylemin polis tarafından ilk dakikasından son dakikasına kadar terörize edildiği belirtildi.
 
Polisin kalabalığın arasına gaz bombaları yağdırdığı, nişan alarak ve çok yakın mesafeden gaz kapsüllerini insanların kafasına, gözüne, gövdesine, koluna fırlattı, plastik mermi kullandığı hatırlatılan açıklamada, “Polisin bu saldırılarında yüzlerce kişi yaralandı. Yaralıların bir bölümü şu an ölümle pençeleşiyor. Bazı yurttaşlar kalıcı uzuv kaybına uğrayacak ya da vücudunda bu saldırının izlerini ömür boyu taşıyacak. Hekimler, diş hekimleri, tıp öğrencileri, diş hekimliği öğrencileri, sağlık çalışanları büyük bir duyarlılıkla Kızılay Meydanı çevresinde sağlık birimleri oluşturarak iki gün boyunca polisin teröründen nasibini alan yaralılara tıbbi bakım verdiler. Bu birimlerde solunum yetmezliği, kesi, kırık, şuur kaybı ile getirilen hastalar müdahale edilerek taburcu edildiler ya da gerekli durumlarda hastanelere sevk edildiler” denildi.
 
“ANKARA POLİSİ KONTROLSÜZ VE SORUMSUZ DAVRANARAK AÇIK BİR SUÇ İŞLEMİŞTİR”
 
Bu birimlerin dün polis tarafından basıldığı, kapalı alanların gaza boğulduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:
 
“İçeride hastalar vardı, yaralılar vardı, onlara yardım etmeye, tıbbi bakım vermeye çalışan hekimler vardı. YKM, Starbucks, Leman Kültür’deki sağlık birimleri dağıtıldı. Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ndeki revir talan edildi. Yaralılar, hekimler, diş hekimleri, hemşireler, tıp öğrencileri polisin fiziki şiddetine maruz kaldılar, gözaltına alındılar. Mülkiyeliler Birliği Lokali’ndeki sağlık birimi de ağır bir saldırıya uğradı. Polis 21.30 sıralarında binayı kuşatarak bahçeye sayısız gaz bombası attı. Kapalı pencerelerin aralıklarından sızan gaz içerideki herkesi hızla etkiledi. Arkadaşlarımız yaralılarla birlikte tam bir saat bu gazla dolu ortamda çaresizlik içinde beklediler. O sırada içeride TTB ve ATO yöneticileri, Türk Dişhekimleri Birliği üyeleri ve milletvekilleri, Barolar Birliği Başkanı da vardı. Uluslararası hukuk çok açıktır. Ne türden olursa olsun hiçbir çatışma ortamında hiçbir şekilde sağlık birimlerine, sağlık personeline, sağlık araçlarına müdahale edilemez. Dün Ankara polisi yaralıların tedavisini engelleyerek, geciktirerek, sağlık personelinin her şartta yapmakla yükümlü oldukları acil tıbbi hizmet verme yükümlülüğünü kesintiye uğratarak, hepsinden öte bir toplu katliamla sonuçlanabilecek kadar kontrolsüz ve sorumsuz davranarak açık bir suç işlemiştir. Bu saldırıları kınıyoruz. Bu saldırının sorumlusu birinci derecede Hükümet ve onun İçişleri Bakanı’dır. Sorumluların bu saldırıların hesabını vermesi gerekir.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com