Savaşta işkencenin kararttığı hayatlar

Savaşta işkencenin kararttığı hayatlar
Ülkelerindeki cezaevlerinde işkence gören Suriyeliler, Esed rejimine bağlı birliklerin elinden kurtulduktan sonra sığındıkları Türkiye'de acılarını unutmaya çalışıyor

HATAY (AA) - CEM GENCO - Ülkelerindeki cezaevlerinde işkence gören ve Esed rejimine bağlı birliklerin elinden kurtulduktan sonra Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, yaşadıklarını hatırlamak dahi istemiyor.

Ülkelerindeki savaşta Esed rejimine bağlı birliklerin işkencesinden kurtulan Suriyeliler, çareyi komşu ülkelere sığınmakta buluyor. İç savaş ve işkenceden kaçarak Reyhanlı ilçesine gelen Suriyeliler, acılarını unutmaya çalışıyor.

Dört çocuk babası Abdullah Ziya (31),  AA muhabirine, 1,5 ay cezaevinde işkence gördüğünü öne sürdü. 3 kardeşini de cezaevine aldıklarını ifade eden Ziya, "Niye cezaevine alındığımızı bilmiyorum. Sebepsiz yere günlerce işkence gördük. Hama'da nerede olduğunu dahi bilmediğim bir cezaevinde tutsak edildik. Bizlere etmedikleri zulüm kalmadı. Aç, susuz bırakıldık, vücudumuza elektrik akımı verildi, işkenceye dayanamayan bazı kişiler gözlerimizin önünde hayatını kaybetti" dedi.

Ömer Yusuf da (33) Hama'da eşi ve çocukları ile tutuklanarak cezaevine konulduğunu söyledi. Lazkiye'nin Tartus bölgesinde Esed’e bağlı ordu birliklerince eşine, çocuklarına ve kendisine işkence edildiğini ileri süren Yusuf, "Ben cezaevinde 1 yıl geçirdim, eşim ve çocuklarım ise 5 ay tutuldu. İşkence sonucu sol gözümü kaybettim. Omzum kırıldı ve vücudumun her yerinde işkence izleri var" diye konuştu.

"Cehennem" diye tabir ettiği cezaevinden kurtulduğu için kendisini şanslı gördüğünü belirten Yusuf, Türkiye'de olduğuna sevindiğini dile getirdi.

Bir çocuğuyla cezaevinde işkenceye maruz kaldığını anlatan Sevcan Sellum ise (27) tutuklulukta geçirdiği 5 ayı hatırlamak dahi istemediğini söyledi.

Hama'da yaklaşık 6 ay cezaevinde tutulan Hasan Ahmed de 8 ay önce Türkiye'ye geldiğini, yaşadığı sıkıntıların kelimelerle ifade edilemeyeceğini belirtti. Cezaevinden nasıl kurtarıldığını dahi hatırlamadığını vurgulayan Ahmed, yaşadığına şükrettiğini söyledi.

İdlib'te çatışmanın ortasında kaldığı bir anda Esed güçlerince yakalandığı ifade eden Mehmed Ali ise yerini bilmediği cezaevinde yaklaşık 10 ay tutuklu kaldığını anlattı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com