Savcı Öz dosyası sil baştan

Savcı Öz dosyası sil baştan
Siyasi cinayetler tarihinin en önemli olaylarından biri olan Savcı Doğan Öz suikasi dosyası, 35 yıl sonra yeniden açılıyor.

Siyasi cinayetler tarihinin en önemli olaylarından biri olan Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz suikasti dosyası, 35 yıl sonra yeniden açılıyor. CHP, 24 Mart 1978'de öldürülen Savcı Öz cinayeti için Meclis Araştırması istedi.
 
CHP'li milletvekillerince hazırlanan önergede, faillerin ve olayda ihmali olanların belirlenmesi amacıyla araştırma yapılması istendi. Öz'ün katil zanlısının ilk ifadesinde suçunu itiraf etmesi ve idama mahkum olmasına rağmen dosyanın Askeri Yargıtay Daireler Kurulunda 7'ye karşı 8 oyla bozulduğu vurgulanan önergede, suikastın 35 yıldır çözülemediği dile getirildi.
 
Doğan Öz, savcılık görevine 1962 yılında Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde başlamış, 1968 yılında Konya'da görevdeyken "Mücadele Birliği" adlı örgütün kapanmasına yol açacak dosyayı hazırlamış ve sağ kesimin tepkisini çekmişti. Denizli'de savcı yardımcısıyken, Necmettin Erbakan'ın kardeşi Akgün Erbakan'la ilgili bir yolsuzluk soruşturması da  yaptı.
 
4 KEZ İDAM
 
1978 yılıda Kontrgerilla'yı soruşturmaya başlayan ve bir de rapor yazan Öz'ün sonunu ise Ankara’da Levent Özyörük adlı solcu bir gencin öldürülmesi hazırladı. Öz, bu cinayetle bağlantılı olan bazı kişilerin ülkücülerin elindeki Site Öğrenci yurdunda saklandıklarını belirleyerek yurtta arama yaptırdı. Tabanca ve bıçaklar bulundu 70 kişi gözaltına alındı.
 
24 Mart 1978'de ise evinden çıkarken hedef oldu ve 6 kurşunla öldürüldü.  Boş kovanlardan Muzaffer Üstünel adlı sol görüşlü gencin öldürülmesiyle, Savcı Öz cinayetinde kullanılan silahın aynı olduğu saptandı. Öz cinayetini gören 18 tanık da vardı. Robot resim çizildi.
 
Başka bir olayla ilgili gözaltına alınan İbrahim Çiftçi, robot resme tıpatıp uyunca Öz cinayetinden sorgulandı ve suçunu itiraf etti.  Tanık Hayati Erdoğan da kesin teşhiste bulundu. Çiftçi mahkemede cinayeti reddetti. 4 kez idama mahkum oldu ancak Askeri Yargıtay tüm kararları bozdu. Sonuçta da beraat etti. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com