Savcı Sarıkaya görevden alındı

Savcı Sarıkaya görevden alındı
Beklenen oldu... MİT'çileri ifadeye çağıran savcı görevden alındı.

Aralık 2011'de Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı olarak görevlendirilen Sarıkaya, son olarak Karacan Grubu'na yönelik operasyon talimatını vermişti.

Özel Yetkili Savcı Sarıkaya MİT'çilerin ifadesini alamadan, KCK soruşturmasından alındı. Sarıkaya'nın yerine Özel Yetkili 2 Savcı görevlendirildi. Bu isimler özel yetkili savcılar İsmail Işık ve Adem Özcan. Özel yetkili savcı Bilal Bayraktar da eklenince KCK dosyası için üç savcı görev alacak.

Son günlerde gündemi ısıtan MİT depremi, Türkiye'yi sarsmaya devam ediyor. Skandallar zincirinin son halkası da MİT'çileri ifadeye çağıran Özel Yetkili Savcının görevden alınması oldu. Çünkü Savcı kalsaydı soruşturma Hükümet'e kadar uzanacaktı. Çünkü sadece MİT'çiler için değil, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay için de ortada bir suç duyurusu vardı. Soruşturma şeffaf bir ortamda olsaydı ve Hükümet'in susturması olmasaydı, sırada Bakanlar ve Müsteşarlar vardı.

2005'te de yaşandı...

Yaşar Büyükanıt hakkında hazırladığı iddianame yüzünden, 2005 yılında da Van Savcısı Ferhat Sarıkaya HSYK tarafından görevden alınmıştı.

Hükümet düğmeye basmıştı...

Son günlerde gündeme bomba gibi düşen skandalların ardından, suskunluğunu bozmayan ve kafalardaki soru işaretlerini gidermeyen Hükümet, kapalı kapılar ardındaki görüşmelerinin ardından, yetki değişikliğine gitmek için 2 gün önce düğmeye basmıştı.

26. maddede değişiklik yapılıyor...

MİT kanununun 26. maddesinde tek maddelik değişiklik yapılıyor.

CMK 250 kapsamına giren soruşturmalarda Başbakan'ın izni alınacak.

26. madde MİT çalışanlarının görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında cezai takibat yapılmasının Başbakan'ın iznine bağlı olduğunu içeriyor.

Değişiklik teklifi salı günü Adalet Komisyonu'nda görüşülecek.

Sıcak gündemde neler olmuştu?

Son günlerde gündeme bomba gibi düşen MİT-PKK görüşmesi ile ilgili olarak karanlıkta kalan datayların netleşmeye başlamasıyla yaşanan olaylar zinciri, Türkiye'nin gündeme bomba gibi düştü.

İlk olarak Başsavcı, daha önce de CHP'nin suç duyurusunda bulunduğu konu hakkında açıklama yaparak MİT-PKK görüşmesinden 3 ismin şüpheli olarak ifadeye çağrıldığını doğruladı.

Ardından MİT'çilerin ifadeye gitmemesi ve dün Başbakanlığa ve Köşke çıkarak "kayıt dışı" görüşmeler gerçekleştirmeleri gündeme bomba gibi düşmüştü.

Hükümet kanadı aydınlatılmak yönündeki çağrılara rağmen suskunluğunu korumuş ve kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama yapmamıştı.(NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com