Savcı, 'ucube resimler' için soruşturma başlattı

Savcı, 'ucube resimler' için soruşturma başlattı
Eskişehir'de CHP'li Tepebaşı Belediyesi'nin galerisinde açılan ve dine hakaret edildiği belirtilen 'ucube' sergiyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Eskişehir'de CHP'li Tepebaşı Belediyesi'nin galerisinde açılan ve dine hakaret edildiği belirtilen 'ucube' sergiyle ilgili soruşturma başlatıldı.
Eskişehir Basın Savcılığı, konunun basında yer almasının ardından söz konusu camiyi ucubeye benzeten resim ile başörtülü kadının ağzını iç çamaşırı ile kapatan resimleri yapan ressamlar hakkında soruşturma başlattı. 'Dini değerlere hakaret' suçundan açılan soruşturmada ilgili dosyayı Cumhuriyet Savcısı Erdoğan Yıldırım inceleyecek. Savcı Yıldırım, yapılan resimlerde suç ve suç unsuru bulunması halinde resmi yapan kişiler hakkında iddianame hazırlayacak.
Geçtiğimiz günlerde CHP'li Tepebaşı Belediyesi'nin galerisinde 'Ucube-Ebucu' isimli resim sergisi açılmış ve sergide caminin Kars'taki ucube denilen heykele benzetildiği ve başörtülü kadının ağzının iç çamaşırla kapatıldığı resimler büyük tepki toplamıştı. Konunun basında yer bulmasıyla birlikte sergiye toplumun her kesimden tepkiler yağmıştı. Başkan Ataç, kendisini savunarak sergideki resimlerden kendisinin haberinin olmadığını ve resimlerin kabul edilemez olduğunu açıklamıştı. Camiyi ucubeye benzeten resmi yapan Ressam Menekşe Samancı da sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan yaptığı açıklamada, resmini savunurken, asıl o resmi ucubeye benzetenlerin ucube olduğunu belirtmişti.
Yaşananlar üzerine Büyük Birlik Partisi Eskişehir İl Başkanlığı da söz konusu sergiyi açan, organize eden ve o resimleri yapanlarla ilgili Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.
Günlerce medyada yer bulan ve her kesimden tepki alan söz konusu 'ucube' sergiyle alakalı şimdi de savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Eskişehir Basın Savcılığı, konunun basında yer almasının ardından söz konusu camiyi ucubeye benzeten resmi yapan Ressam Menekşe Samancı ile başörtülü kadının ağzının iç çamaşır ile kapatıldığı resmi yapan Ressam Özlem Alp, hakkında soruşturma başlattı. 'Dini değerlere hakaret' suçundan açılan soruşturmada ilgili dosyayı Cumhuriyet Savcısı Erdoğan Yıldırım inceleyecek. Savcı Yıldırım, yapılan resimlerde suç ve suç unsuru bulunması halinde resmi yapan kişiler hakkında iddianame hazırlayacak. Hazırlanan iddianamenin ardından söz konusu resimleri yapan ressamlar hakkında dava açılması için mahkemeye başvuracak.
KÖYLÜLER BAŞKANI TEPKİ GÖSTERDİ
Bu arada, ucube resim sergisinin açıldığı CHP'li Tepebaşı Belediyesi'ne tepkiler sürüyor. Kutlu Doğum programı çerçevesinde Tepebaşı ilçesine bağlı Uludere köyüne giden Başkan Ahmet Ataç, burada bir vatandaşın ilginç tepkisiyle karşılaştı.
Kutlu Doğum programının ardından yenen pilavın akabinde Uludere köy camiinin avlusundaki kahveye gelen Başkan Ataç, burada oturmakta olan vatandaşlarla tokalaşıp sohbet etti. Ataç, bu sırada ilginç bir protesto ile karşılaştı. Ataç'ın uzattığı eli tutmayan bir vatandaş, 'Ben camimizi ucubeye benzeten, değerlerimize hakaret eden sergiyi belediyede açtıran başkana elimi uzatmam' diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine Başkan Ataç, vatandaşa durumu izah etmek istedi. Fakat, vatandaş, 'Her şey ortada. Fotoğraflar, resimler ortada. Neyi savunacaksınız' diyerek Başkanın sözünü kesti. Yaşananlar üzerine Başkan,'Sen elini vermezsen, ben de elimi size vermiyorum' diyerek ayrıldı.
-BAŞKAN ATAÇ: SERGİNİN DAVETİYESİNİ BİZDEN İZİNSİZ HAZIRLAYIP YAYINLAMIŞLAR-

Eskişehir merkez CHP'li Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, tepki çeken 'ucube' sergisinin davetiyesinin, belediye tarafından hazırlanmadığını ve dağıtılmadığını söyledi.
İlgili davetiyeyi hazırlayan ve yayınlayan kişilerin, belediyenin logosunu ve ismini izinsiz kullandığını belirten Başkan Ataç, 'Bu kişiler, bunu sitelerde izinsiz kullanmışlardır. Durumun aydınlatılması ve sorumluların bulunması için yargı yoluna başvurulmuştur.' dedi.
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Başkan Ataç, bir süredir ulusal ve yerel basında, Belediye Hizmet Binası Sergi Salonu'nda açılan karma sergiyle ilgili birtakım haberlerin yer aldığını hatırlattı. Ataç, serginin belediye tarafından düzenlenmediğini, onaylamadıkları resimlerin sergi salonunda sergilenmesi nedeniyle duydukları üzüntü ve rahatsızlığı da düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurduklarını kaydetti.
Ancak, buna rağmen, karma sergi ve davetiyesinin Tepebaşı Belediyesi tarafından hazırlanıp dağıtımının yapıldığı yönünde iddiaların ortaya atıldığını vurgulayan Ataç, ''Karma sergiyi organize eden kişi ile Tepebaşı Belediyesi arasında 8 Nisan 2011 tarihinde Sergi Salonu Tahsis Sözleşmesi yapılmıştır. Yapılan sözleşmeye göre, sergi mekanını düzenleme, toplama ve mekandaki organizasyonun sorumluluğu, sergi sahibine aittir.
Sözleşmeye göre, söz konusu serginin organizasyonunda, sergi mekanını düzenleme ve toplanmasında, belediyemizin herhangi bir sorumluluğu ve yükümlülüğü bulunmamaktadır. Söz konusu haberde bahsi geçen davetiye, bir sosyal paylaşım sitesinde yayımlanmış olup, belediyemizin yayınlanan davetiyeyle ilgisi bulunmamaktadır. İlgili davetiyeyi hazırlayan ve yayımlayan kişiler, belediyemizin logosunu ve ismini izinsiz kullanmışlardır. Durumun aydınlatılması ve sorumluların bulunması için yargı yoluna başvurulmuştur.''
Ataç, belediye tarafından web ortamında yapılan tüm yayınların www.tepebasi.bel.tr internet adresinde yayımlanarak, tepebasihaber@gmail yoluyla dağıtımının yapıldığını belirtti. Ataç, söz konusu davetiyenin, belediyenin resmi adresi olmayan bir adres tarafından düzenlendiğini, iddia edilen davetiyenin sanal ortamda herkes tarafından rahatlıkla hazırlanabilecek bir tasarım olduğunu belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com