Savcı ve Jandarma'ya soruşturma

Savcı ve Jandarma'ya soruşturma
Adana'daki TIR'ı durdurma kararı veren Savcı ve talimatı yerine getiren Jandarma hakkında soruşturma başlatıldı

Brüksel’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Adana’da MİT’e ait olduğu ortaya çıkan TIR’ları durdurma talimatı veren savcı ve talimatı yerine getiren jandarma komutanları hakkında soruşturma başlattırdı.

Kendisinden habersiz arama yapılamayacağını söyleyen Erdoğan “Yapacağımız görüşmelerde Türkiye AB ilişkilerinin yanı sıra güncel bölgesel gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunacağız” dedi. 17 Aralık operasyonunun bir algı operasyonu ile birlikte sürdürülmek istendiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan “Türkiye içinde tutmadı. Bu operasyonu hazırlayanların, başta Avrupa olmak üzere etki altına almaya çalıştığını görüyoruz. Brüksel ziyaretimiz, Türkiye’de yaşananları anlatmamıza fırsat verecektir. Yargı değil, yargı içindeki örgütlenmeye müdahale edildiğini açık ve net bir şekilde ifade edeceğiz” diye konuştu.

Adana’da MİT’e ait olduğu sonradan ortaya çıkan TIR’larla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun MİT’i silah kaçakçılığı ile suçlamasına cevap veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi:

“Dünyada milli istihbarat teşkilatları ne gibi görevler yapar bunlar bellidir. Savcı, benim iznim, Adalet Bakanlığı’nın haberi olmadan böyle bir müdahalenin içine giremez. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın ne getirip ne götürdüğüne bakamaz. Bu, bu paralel yapılanmanın diğer bir versiyonudur. Kısa bir zaman önce atılan adımın devamıdır.

Ne yazık ki burada jandarmamız da kullanılmıştır. Tabi burada gerek bu savcıyla ilgili, gerekse jandarmayla ilgili, komuta kademesini kast ediyorum, hepsiyle hukuki süreç başlatılmıştır. Gereği de bunlarla ilgili yapılacaktır. Kendi istihbarat teşkilatını dünyaya bu şekilde lanse eden bir insanın vatanseverliğinden şüphe ediyorum.”

HSYK’DA GERİ ADIM YOK

HSYK değişikliği konusunda muhalefeti eleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şöyle konuştu: “Ne yaparlarsa yapsınlar, biz çıktığımız yolda, anayasa değişikliğine yanaşmadıklarına göre, HSYK ile ilgili yasal düzenlemeyle ilgili attığımız adımı devam ettireceğiz” dedi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com