Savcıdan Açıklama "Bize kumpas kurdular"

Savcıdan Açıklama "Bize kumpas kurdular"
Sabah ve Takvim gazetelerinde yayınlanan 'İşte kumpasın belgesi' başlıklı habere Savcı Cemil Tuğtekin'den yalanlama geldi.

Sabah ve Takvim gazetelerinde yayımlanan ‘İşte kumpasın belgesi’ başlıklı haberle ilgili Savcı Cemil Tuğtekin'den yalanlama geldi: Belgeyi Zeren ve Çetiner oluşturdu, hukuki süreç yürüyor. Sabah ve Takvim gazetelerinin manşetinden yayımlanan “İşte belgeli kumpas” haberinde ismi geçen savcı Cemil Tuğtekin iddiaları sekiz maddelik yazılı bir açıklamayla yalanladı.

Haberlerde paylaşılan “Özel İleti” başlıklı belgeye göre, dönemin Muş Emniyet Müdürü Muharrem Durmaz, Tuğtekin’e “eski Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir aleyhine tanık ve evrak üretimi yapılacağı ve odasına böcek yerleştirildiğini” belirtiyor.

Tuğtekin, avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, ilgili belge hakkında hukuki bir sürecin devam ettiğini söyledi ve “belgenin Ömer Zeren ve Murat Çetiner isimli iki şahıs tarafından oluşturulduğunu” ileri sürdü. İddiasının kriminal raporlar tarafından kanıtlandığını söyleyen Tuğtekin’in avukatı,  “Zeren gözaltına alındıktan sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeki odasında bulunan bilgisayarlara mahkeme kararı ile el konulduğunu” belirtti ve Durmaz imzalı olduğu söylenen belgenin “birebir örneğinin Zeren’in bilgisayarında bulunduğunu” ileri sürdü.

Tuğtekin’in avukatı, ayrıca Takvim’in “Cumhuriyet Savcısı Cemil TUĞTEKİN'in fotoğrafı” diye verdiği fotoğrafın başka birine ait olduğunu belirtti.

Tuğtekin’in avukatının yaptığı açıklama şöyle:

Müvekkilim Cemil Tuğtekin ile ilgili 24 Şubat 2014 tarihli Sabah ve Takvim gazetelerinde benzer başlıklarla yayınlanan ve içeriği birebir aynı olan “İŞTE BELGELİ KUMPAS-İŞTE KUMPASIN BELGESİ” başlıklı haberlere konu olup halen Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 2013/538 Esas sayılı dosyasında yargılaması devam eden olaya ilişkin aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hâsıl olmuştur.

1-Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 10/06/2013 gün 2011/620 esas sayılı iddianamesi  incelendiğinde görüleceği üzere gazetelerde yayınlanan “Özel İleti” başlıklı Emniyet Müdürü Muharrem DURMAZ tarafından yazıldığı ve imzalandığı ileri sürülen belgenin dosya sanıkları Ömer Zeren ve Murat Çetiner tarafından  oluşturulduğunu dair  kriminal raporlar ve tutanaklar yargılama dosyasında bulunmaktadır.

2- “Özel ileti” başlıklı belge, iddianame içeriği ve yargılama dosyasındaki belgelerden de anlaşılacağı üzere Ömer ZEREN ve Murat ÇETİNER tarafından kaleme alındıktan sonra Ömer ZEREN'in 2010 yılı Haziran ayı sonlarında Ankara ilinde bazı gazetecilere  (dönemin ) Ankara Emniyet müdürü Orhan ÖZDEMİR'in başına gelenlerin tamamının bir kumpas olduğunu gösteren belge olarak lanse edilip haber yapmaları için dağıtılan bir belgedir.

3- Gazeteciler, Ömer ZEREN'in kendilerine dağıttığı bu belgenin içeriğine inanmayarak belgede adı ve imzası yer alan Muharrem DURMAZ'a belgeyi göstermişler, Muharrem DURMAZ da bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Savcılığına mağdur sıfatıyla başvurarak Ömer ZEREN'den şikâyetçi olmuştur.

4- Muharrem DURMAZ'ın başvurusu üzerine, dönemin Ankara Emniyet müdürü Orhan ÖZDEMİR'in de halen yargılandığı Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 2011/92 Esas sayılı  “Cebir ve tehdit yöntemleri uygulamak suretiyle haksız ekonomik çıkar elde etmek amacıyla suç örgütü kurma, yönetme, tehdit etme, kamu ihalelerine fesat karıştırma” konulu soruşturma kapsamında Ömer ZEREN hakkında da “söz konusu suç örgütüne yardım etmek suretiyle örgüt üyesi sayılmak” iddiasıyla soruşturma başlatılıp CMK 135 ve 140 maddelerindeki koruma tedbirleri uygulanmıştır.

5- Soruşturmanın ilerleyen aşamasında Ömer ZEREN gözaltına alınmış, evindeki ve Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeki odasında bulunan bilgisayarlara mahkeme kararı ile el konularak incelendiğinde Ömer ZEREN'in Ankara Emniyet Müdürlüğündeki odasında kurulu bilgisayarda, EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Bilişim Suçları Büro Amirliği'nce yapılan kriminal inceleme sonucunda, “çalışma son” isimli olup “Serindere Konut Yapı Kop 3/ortaklığa giriş ve çıkış sözleşmeleri” adı ile kayıtlı dosya içeriğinde bizzat Ömer ZEREN ve Murat ÇETİNER tarafından hazırlandığı anlaşılan “özel ileti” başlıklı belgenin nasıl hazırlandığına dair somut delillere ve bu belgenin birebir örneğine ulaşılmıştır.

6- Yine Ömer ZEREN'in bilgisayarlarında bazı ses dosyaları bulunduğu tespit edilerek bu dosyalarda kayıtlı sesler ile Ömer ZEREN'in kriminal labarotuvar ortamında alınan ses kaydı karşılaştırılarak yapılan incelemeye ilişkin olup yargılama dosyasında bulunan 23/07/2010 tarihli kriminal rapora göre söz konusu ses kayıtlarından birisinde raporda X şahıs olarak belirtilen kişi ile Ömer ZEREN arasında geçen ve birebir sahte belge ile örtüşen konuşmalar tespit edilmiştir.

Söz konusu dialogtan bir kısmı aşağıdadır:(kriminal raporun 21-23 sayfaları arasından aynen aktarılmıştır.)

7- Ömer ZEREN'in bilgisayarında ele geçirilen ve laboratuvar ortamında çözüm yapılarak mukayese edilen ses kaydında X şahıs olarak belirtilen kişinin, yine yargılama dosyası sanıklarından Murat ÇETİNER olduğuna dair delil ise “mektup1” isimli ses dosyasının 03:29-03:53 saniyeleri arasında X şahsın “beraber Kocaeli'ne gittim, orada Adalet müsteşarı vardı”  tespit edilmesi üzerine Ömer ZEREN'in cep telefonu rehberinde kayıtlı kişilere ait HTS detayları alınarak yapılan inceleme sonucunda 26/06/2010 günü Kocaeli'ne giden ve dönüş yapan kişinin Murat ÇETİNER olduğunun belirlenmesi üzerine kesinlik kazanmıştır. Nitekim HTS detayındaki ayrıntılara göre Murat ÇETİNER 26/06/2010 tarihinde Ankara’dan yola çıkarak saat 15:59 da Kocaeli'ne ulaşmış ve aynı gün saat 21:11 de Ankara'ya dönüş yapmıştır. Düzmece belgenin de bu tarihte yani 26/06/2010 günü hazırlandığı, daha sonra da Murat ÇETİNER'in yola çıktığı sonucuna varılmıştır.

Anlatılan tüm detaylar yargılama dosyasında mevcut olup kriminal raporlar incelendiğinde anlaşılacaktır.

8- İki gazetenin benzer başlık atarak yargılama dosyasındaki somut delilleri ve resmi raporları yok farz ederek gündem yaratma, gündemi algılara göre yönetme kastı ile gerçek dışı haber yapmaları karşısında bu açıklamayı yapmak gerekmiştir.

Özellikle Takvim gazetesinin haberi pekiştirmek için Cumhuriyet Savcısı Cemil TUĞTEKİN'in fotoğrafı diye bir başka kişiye ait fotoğrafı yayınlaması da ayrı bir ciddiyet yoksunluğudur. Kaldı ki müvekkilimin hiçbir yerde yayınlanmış fotoğrafı ve görüntüsü de bulunmamaktadır.

Söz konusu haberi yapan ve yayımlayan gazetelerin sorumluları ile muhabiri hakkında ayrıca suç duyurusunda bulunulacak ve yine müvekkilin kişilik haklarına yapılan bu saldırılar nedeniyle hukuk mahkemeleri nezdinde dava açılacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com