'Savcılar göreve...'

'Savcılar göreve...'
CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Türkiye'de yabancı silah gücü olduğunu ve Türkiye'nin açıkça başka bir ülkede silahlı gücü desteklediğini öne sürerek, Başbakan, Dışişleri Bakanı, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve Hatay Valisi hak

ANKARA (ANKA) - CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Türkiye'de yabancı silah gücü olduğunu ve Türkiye'nin açıkça başka bir ülkede silahlı gücü desteklediğini öne sürerek, Başbakan, Dışişleri Bakanı, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve Hatay Valisi hakkında savcıları göreve çağırdı.

Güneş, CHP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bazı görüntüler eşliğinde Hatay'daki Apaydın kampına ilişkin dikkat çekici iddialar gündeme getirdi. Görüntülerde Özgür Suriye Ordusu lideri Riyad el-Esad'ın Apaydın Kampındaki çadırında Halep'ten gelen savaşçıları kabul ettiğini belirten Güneş, savaşçıların Riyad'dan mali destek istediklerini kaydetti. Güneş yine görüntülere göre, Riad'ın telefonla Halep'ten bir ayaklanmacıya talimat verdiğini de ifade etti. Riyad'ın Apaydın kampının dışında, üst düzey askeri yetkililerle görüşmek üzere İstanbul'a da geldiğini belirten Güneş, görüntülerdeki İstanbul manzarasına dikkat çekti.

-"TÜRK ORDUSU EĞİTİM VERİYOR"

Güneş, ikinci bir filmde yer alan görüntülere göre ise, Özgür Suriye Ordusu'na yeni katılan bir kadının, İngilizce verdiği röportajda askeri eğitimini Türkiye'de alacağını belirttiğini ifade etti. Güneş, röportajda eğitimlerin İstanbul ve Adana'da verildiğinin kaydedildiğini söylerken, söz konusu kadın askerin soru üzerine "Türk ordusu eğitim veriyor" dediğini ifade etti.
Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Albay Malik el-Kürdi'nin de Apaydın kampında olduğunu savunan Güneş, kampta Türk Kızılayı çadırları önündeki çekildiğini söylediği, silahlı kişilerin yer aldığı bazı fotoğrafları da gösterdi.

-"BAŞBAKAN SUÇLARI ÖRTMEK İÇİN CHP'Yİ BAASÇILIKLA SUÇLAMASIN"

Güneş görüntülerin ardından açıklamalarına şöyle devam etti:
"Bir, Türkiye'de yabancı silah gücü var. İki, Türkiye başka bir ülkede silahlı gücü her türlü destekliyor, çok açık. Üç, sakın Başbakan bu suçları örtmek için laubalilik yapıp ana muhalefet partisini "Baasçı' iftirası ile suçlamasın. Sayın Kılıçdaroğlu Esad'la birlikte Bodrum'a tatile gitmedi, Başbakan gitti" dedi.
Güneş, Temmuz ayında örtülü ödenekten yapılan harcamaların 128 milyon TL olduğunu belirterek, resmi bütçedeki terör de dahil askeri harcamaların ise 474 milyonun altında olduğunu kaydetti. Örtülü ödenekte ilk 6 ayda 431 milyon, 7. ayda da 128 milyonluk olağanüstü harcamanın bir şekilde açıklanması gerektiğini belirten Güneş, "Bu örtülü ödenek niye nu kadar şişmiştir bizi gerçekten kaygılandırıyor. Askeri harcamalar için olmadığı tahmin edilebilir" dedi.
Güneş, İstanbul'da Beylikdüzü'nde SADAT isimli bir anonim şirketin, yurtdışında askeri eğitim vereceği iddialarını da değerlendirirken, Türk Ticaret Kanunu'na göre anonim şirketlerin kanunen yasak işleri yapamayacaklarını belirtti.

-"ORTADA ANAYASAL BİR SUÇ VAR"

Anayasa'nın 90. maddesine göre, Türkiye'de yabancı silahlar bulundurulmasına izin verecek tek yetkili kurum TBMM'nin olduğunu ifade eden Güneş, "Böyle bir izin alınmadı. Ortada Anayasal bir suç var" dedi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenliğine karşı suç işlemek, yani ulusal güvenliğini tehlikeye düşürmek üzere oluşturulmuş örgütlerin doğrudan ve ya dolaylı olarak desteklenmesinin Türk Ceza Kanunun 304. maddesine göre suç olduğunu belirten Güneş, 306. maddenin ise yabancı devlet aleyhine asker toplamaktan bahsettiğini ifade ederek, "Suriye devleti var ve Türkiye de onun aleyhine askeri faaliyetlerde bulunuyor" dedi.

-"SAVCILAR GÖREVE"

Güneş, "Balyoz davasında generaller, delillerin tartışmalı olmasına rağmen mahkum edilmedi mi? Şimdi ben de açık, net söylüyorum; bizim Suriye'de istediğimiz ateşkes, barış, demokrasi, özgürlerin yeniden tesisidir. Biz bunu istemiyoruz. O nedenle de Anayasa'ya ve ilgili yasalara göre Başbakan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Hatay Valisi Celalettin Lekesiz hakkında suç duyurusunda bulunuyorum. Cumhuriyet Savcıları derhal göreve geçmeli. Yargıtay Başsavcısı derhal görevini yerine getirmeli. Çok açık, net Anayasa ve yasalar çiğneniyor. Türkiye bunun içinde olmalı, Türkiye'de Suriye'de barışı ve demokrasiyi, uluslar arası hukuku savunmalı" diye konuştu. (ANKA)

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com