Savcıların akıbeti ne olacak?

Savcıların akıbeti ne olacak?
MİT-PKK görüşmesinin detaylarının gündeme bomba gibi düşmesinin ardından Başbakanlık ve MİT'in karşısına aldığı Savcı görevden alınabilir...

Son günlerde gündeme bomba gibi düşen MİT-PKK görüşmesi ile ilgili olarak karanlıkta kalan datayların netleşmeye başlamasıyla yaşanan olaylar zinciri, Türkiye'nin gündeme bomba gibi düştü.

İlk olarak Başsavcı, daha önce de CHP'nin suç duyurusunda bulunduğu konu hakkında açıklama yaparak MİT-PKK görüşmesinden 3 ismin şüpheli olarak ifadeye çağrıldığını doğruladı. Bu isimler MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Eski MİT Müsteşarı Emre Taner ve yardımcısı Afet Güneş'ti.


Ardından gözler dün sabahtan itibaren İstanbul Adliye'sine çevrildi. Ancak ifadeye çağrılan Mit Müsteşarı Hakan Fidan ve eski 2 MİT'çi Özel Yetkiliyi Savcıya rest çekerek ifade vermeye gitmedi. (bunun MİT kanunlarının 26. maddesine dayanarak yapıldığı konuşuldu!)

Ardından Başkent'in gündemi ısınmaya başladı ve kapalı kapılar ardındaki görüşmeler birbirini izledi. Hakan Fidan Köşk'e, Adalet Bakanı Sadullah Ergin Başbabanlığa çıktı. Bu görüşmeleri Genelkurmay Başkanı Özel'in de ziyareti izledi.

Görüşme sonrası net bir açıklama yapılmazken, bu görüşmelerin olağan periyodik görüşmeler olduğu Köşk'ten "bildirildi!"

İstanbul'da görevli olan Özel Yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya, Savcı Bilal Bayraktar ile birlikte yürütüyordu.

Savcılığın ifade alma davetine cevap olarak Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığından bir yazı gönderildi, bu yazıda Savcıya görev ve yetki açısından itirazda bulunuldu. Yani Savcı, Fidan'ı ifadeye getirtemedi.

MİT'in Başbakanlığı da arkasına alarak Savcılığa karşı "karşı atağa" geçmesi, soruşturma değil, soruşturamama sürecini başlattı. Hükümet'in ayrımcı ve dışlayıcı yönü bu olaylar zincirinde de keskin bir çizgiyle ayrımcılık yarattı ve Hükümet kendi Savcısına da karşı durdu.

Peki bundan sonra ne olacak? Hükümet, Savcıya değil Köşk'e giden MİT'in karşı taarruza geçtiği Özel Yetkili Savcıyı görevden mi alacak?

Bundan sonraki süreçte yaşanabilecek birinci ihtimal Savcının görevden alınması. Yani İkinci bir Deniz Feneri vakası! (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com