Savcılıktan FEMEN kararı!

Savcılıktan FEMEN kararı!
İstanbul'da çıplak protesto eylemi yapan ve gözaltına alınıp sınırdaşı edilen Ukraynalı Femen grubu üyesi 4 kadın hakkındaki soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Ukraynalı Femen Grubu üyesi 4 kadın, 8 Mart tarihinde Sultanahmet'te, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla çıplak eylem gerçekleştirmişlerdi. Eylemin ardından gözaltına alınıp sınır dışı edilen 4 eylemci hakkında da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Soruşturmayı tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 kadın hakkında, "Teşhircilik ve izinsiz gösteri yapmak" suçundan kovuşturmaya gerek olmadığına hükmetti.

Femen üyesi 4 kadın hakkında verilen takipsizlik kararında, Ukrayna vatandaşı Lana Zhdanova, Oleksandra Shevchenko, Inna Shevchenko ve Tetiana Zatserkovna'nın dünyada kadına uygulanan şiddeti protesto ettikleri belirtildi. Kadına yönelik şiddetin Türkiye'de de gündemde olduğu anlatılan kararda, yönetimlerin de bu konuda tedbirler aldığı ve yasalar çıkardıkları hatırlatıldı.

Kararda, "Şüphelilerin bu protesto gösterisini yaparken üst giysilerini çıkardıkları, göğüslerinin çıplak olduğu, üzerlerine kanı andıran boyalar sürdüğü anlaşılmaktadır. Bu kısa gösteride cinsellik değil, protesto edilen konunun öne çıktığı, amacın kadına şiddeti protesto etmek olduğu, müstehcenlik olmadığı, bu nedenle hayasızca hareket kastının mevcut olmadığı anlaşılmaktadır" denildi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com