Savcıya ses kaydıyla verilen uyarı mesajı

Savcıya ses kaydıyla verilen uyarı mesajı
17 Aralık ve 25 Aralık operasyonları İstanbul Adliyesi’nde savcıları da birbirine düşürdü.

Bir savcı konuştu, diğeri kaydetti. Ardından sesi kaydedilen savcı, arkadaşı tarafından yargı bağımsızlığı zedelenir diyerek ‘dostane’ şekilde uyarıldı.

17 ve 25 Aralık soruşturmaları devam ederken İstanbul’da adliye koridorları bugünlerde bir ‘ses kaydı’yla çalkalanıyor. Konuşması kaydedilen kişi bir savcı. Bu ses kaydı savcıların kendi aralarında yaptığı bir sohbet sırasında cep telefonuyla yapıldı. Yani meslektaşının sesini kaydeden kişi de bir savcı.

Al Jazeera’nin edindiği bilgilere göre olayın gelişimi şöyle: Terörle mücadele soruşturmalarında görevli altı savcı, yolsuzluk operasyonu ve ülke gündemi üzerine konuşuyordu. Sohbet bu savcılardan birinin odasında geçiyordu. Savcıların birbirleriyle zaman zaman yaptıkları sıradan sohbetlerden biriydi. Sohbet sonrası herkes kendi odasına çekildi.

Önce kaydedip sonra haber gönderdiler

Ancak bir süre sonra odasında toplanılan savcıyı, yargı camiasından bir arkadaşı ziyaret etti ve ona bir ses kaydı dinletti. Bu ses kaydı, bir süre önce yapılan o sohbete aitti.
Odada yapılan konuşmaların  içlerinden biri tarafından kaydedilmiş olduğu anlaşılıyordu. Kayıtta savcılardan birinin ‘Başbakanı destekleyen ve yolsuzluk soruşturmalarının yapılış şeklini eleştiren’ sözleri vardı.

Savcıya bu ses kaydını dinleten kişi, "Bu sözler  yargı bağımsızlığı  ve tarafsızlığına gölge düşürür" dedi.

Kaydı yapan savcının kimliği hakkında tahminler yapılabiliyor ancak bu kişinin ses kaydını adliyedeki başka bazı isimlere de dinlettiği anlaşılıyor. Zira başka bir savcı da Al Jazeera’ye  bu sohbetin ve ses kaydının varlığını doğruladı hatta, "yakında internete düşer" yorumu yaptı. 

Al Jazeera’nin adliyede konuştuğu bir hâkim ise ses kaydının varlığını bildiğini  ancak "hem tarafsızlığa gölge düşüren bu tür konuşmalara hem de kayıt yapılmasına tepki olarak kaydı dinlemek istemediğini" söyledi.

Bu ses kaydının neden yapıldığı, sonrasında savcıya neden dinletildiği anlaşılamadı. 

Ses kaydı skandalı adliye koridorlarında kulaktan kulağa fısıldanıyor. Özel yetkili savcılar artık kendi aralarında konuşmaktan çekiniyor. Hâkim ve savcıların günlük telefon konuşmaları için buldukları formül ise odaları yerine koridorlarda konuşmak. Bugünlerde adliye koridorlarında, odası yerine adliyenin gündelik telaşının yarattığı uğultu içinde çok sayıda hâkim ve savcıyı telefonla konuşurken görmek mümkün. (SBK)

Kaynak: Al Jazeera Türk

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com