Savunma aracı kılıçlı bastonlar, hediyelik eşya oldu

Savunma aracı kılıçlı bastonlar, hediyelik eşya oldu
Osmanlı döneminde insanların ellerinden düşürmediği ve uzun yıllar savunma aracı olarak kullanılan kılıçlı bastonlar, Ahlatlı baston ustası Refa Gökbulak tarafından bu kez hediyelik eşya olarak üretilmeye başlandı

BİTLİS (AA) - OKTAY BAYAR - Osmanlı döneminde insanların ellerinden düşürmediği ve uzun yıllar savunma aracı olarak kullanılan kılıçlı bastonlar, Ahlatlı baston ustası Refa Gökbulak tarafından bu kez hediyelik eşya olarak üretilmeye başlandı.

Bitlis'in Ahlat ilçesinde baston ustalığı yapan Refa Gökbulak, ceviz ağacının yanı sıra kayın, kiraz ve dişbudak ağaçlarından ürettiği bastonları, yurt içi ve yurt dışında pazara sunuyor.

Devlet büyükleri ve iş adamlarının büyük rağbet gösterdiği bastonlara her gün yeni bir model eklemenin çabası içinde olan Gökbulak, kısa süre önce Osmanlı döneminde savunma aracı olarak kullanılan kılıçlı bastonlara yeniden hayat verdi.

Yurt içi ve yurt dışında büyük rağbet gören kılıçlı bastonları, kişiye özel siparişlerle tasarlayıp pazarlayan Gökbulak, meraklılarının, kılıçlı bastonu hediyelik eşya olarak dekoratif amaçlı satın aldığını söyledi.

Gökbulak, kılıçlı bastonların geçmiş dönemlerde savunma amaçlı kullanılmak için üretildiğini bildirerek, "Bu ürünleri günümüzde yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli devlet adamlarına özel siparişle üretiyoruz" dedi.

Yaptığı bostanlara sanatsal değer katmak için büyük uğraş verdiğini anlatan Gökbulak, şöyle konuştu:

"Kılıçlı bastonların birinci özelliği ceviz ağacından yapılmış olmasıdır. Özellikle baş bölümünde 5 asırlık ceviz ağaçları kullanıyoruz. Bastonun içerisindeki kılıç ise Yatağan çeliğidir. Yatağan, asırlar boyu Osmanlı'ya kılıç üreten bir şehirdi. Bu sebeple bizler de bastonlarda özelliği bozulmayan, paslanmayan, solmayan birinci derece çelik kullanıyoruz. Bastonun gövde kısmını ise kayın, kiraz ve dişbudak ağacından yapmaktayız. Selçuklu ve Osmanlı motiflerini gövdesine işleyerek görüntüsünü daha güzel ve çekici kılıyoruz."

Gökbulak, kılıçlı baston üretimine geçtikten sonra çok sayıda kişinin özel sipariş verdiğine değinerek, eserlerine gösterilen ilginin memnuniyet verici olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com