Savunma Bakanı’ndan “patriot” açıklaması

Savunma Bakanı’ndan “patriot” açıklaması
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Patriot füzeleri konusunda NATO yetkililerinin TSK'yla birlikte teknik çalışma yapacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin açılışının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin NATO'dan talep ettiği Patriot füzelerinin nerede konuşlandırılacağı, kaç tane geleceği ve komutasının kimde olacağı yönündeki soru üzerine Yılmaz, ''Ne kadar gelecek? Buna NATO Konseyi karar verecek. Ancak ilk toplantıda Türkiye'ye füze verme yönünde görüş bildiren ülkeler var. Amerika 'biz verebiliriz' dedi, Hollanda 'verebiliriz' dedi, Almanya 'verebiliriz' dedi'' ifadelerini kullandı.
 
NATO Konseyi'nin önümüzdeki hafta karar vereceğini düşündüklerini belirten Yılmaz, ''Bu kararla birlikte yine NATO'dan yetkililer, bizim Türk Silahlı Kuvvetlerimizle birlikte Türkiye'nin en geniş alanını koruma altına alabilecek teknik bir çalışma yapacaklardır'' diye konuştu.
 
Bu teknik konunun değerlendirileceğini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:
 
''Bu çalışmadan sonra en geniş şekilde koruma, hangi noktalarda, hangi alanlarda oluşursa, o noktalara bu Patriot füzeleri yerleştirilecektir. Komuta da Türk Silahlı Kuvvetlerimizin de yetkilerinin olduğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığıyla beraber yürütülecektir.''
 
TSK İÇ HİZMET KANUNU
 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesiyle ilgili görüşleri sorulan Yılmaz, ''Darbelere sanki bir gerekçe olduğu düşünülen mevzuatın ayıklanması şeklinde bir talebimiz var. O taleplerden biri Jandarmanın, sivil idareye bağlanması. Askeri okullardaki müfredatın gözden geçirilmesi...'' dedi.
 
Yılmaz, ''TSK'nın İç Hizmet Kanunu'ndaki tek madde (35. madde) değil, o kanunun içerisinde 4-5 madde var. O 4-5 maddenin de bu yanlış yorumlanmaya yol açacak hükümlerinin değiştirilmesi yolunda 2023 hedefimiz var'' dedi.
 
UZMAN ERBAŞLARIN ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ
 
Uzman erbaş sayısının son rakamlara göre 2 bine yaklaştığını, ancak olması gerekenin 15 bin olduğunu ifade eden Yılmaz, "Nasıl bu şartları daha iyi hale getirebiliriz?' diye üzerine çalışma yapılıyor. Mevcut her durumu her şartı iyileştirmeyi düşünüyoruz. 'Hem astsubaylarımızın şartlarını hem uzman erbaşların sayısını hem sözleşmeli erbaşların sayısını nasıl daha iyi edersek, talep artar' diye bir çalışmamız var" şeklinde konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com