Savunma sanayi ihracatı hız kesmedi

Savunma sanayi ihracatı hız kesmedi
Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Aliş:

ANKARA (AA) - HÜSEYİN KARATEPE - Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSİ) Başkanı Latif Aral Aliş, 2014'e hızlı bir başlangıç yaptıklarını belirterek, "Ocak-Şubat ayları toplam ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 arttı. Tüm sektörler içinde ihracatını en çok arttıran sektör olduk" dedi.

Özellikle son dönemlerde geliştirilen milli silahlarla uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmeyi başaran Türk savunma sanayi, ihracatını da arttırmaya devam ediyor.

AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Aliş, savunma sanayi sektörü olarak 2014'e hızlı bir başlangıç yaptıklarını ifade etti.

Ocak-Şubat aylarında toplam ihracatlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 arttırdıklarını kaydeden Aliş, "Tüm sektörler içinde ihracatını en çok arttıran sektör olduk. Bu hem çok gurur verici, hem de çalışmalarımızın olumlu sonuçlarını görüyor olmamız dolayısıyla da motive edici bir durum" değerlendirmesinde bulundu.

Sektörün, 2013'ü yaklaşık 1,4 milyar dolarlık ihracat ile kapattığını ifade eden Aliş, yıl sonu ihracat beklentilerinin ise 2 milyar dolar olduğunu söyledi.

- Yeni ihracat rotaları

Savunma sanayi sektörünün yeni ihracat rotaları hakkında bilgi veren Aliş, şöyle konuştu:

"Hali hazırda sektör ihracatımız ABD, AB ve Ortadoğu gibi bölgelerde yoğunlaşmış durumda. Mevcut pazarlarımızı da koruyarak, başta Asya ülkeleri olmak üzere, dünyanın pek çok farklı bölgesini hedef pazarlar olarak belirledik. Ayrıca, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği olarak, bu yıl içerisinde hayata geçireceğimiz Turquality Projesi kapsamında, bu pazarlarda tanıtım faaliyetlerine başlıyoruz.

Ayrıca, 2013 yılında kurmuş olduğumuz Savunma ve Havacılık Tanıtım Grubumuz bünyesinde yoğun olarak tanıtım faaliyetleri düzenleyerek, Türk Savunma ve Havacılık Sanayisini bu ülkelerde de en doğru şekilde temsil etmeyi ve tanıtmayı hedefliyoruz. İhracatçılarımızın yurt dışı tanıtımlarını desteklemek için, sektöre yönelik fuarlara daha da ağırlık vereceğiz. Fuarlara gerek milli katılım organizasyonu ile gerekse tanıtım grubumuz adına katılıp, aynı zamanda etkin reklam ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Karşılıklı alım heyetleri de organize edeceğiz."

- "Hepimiz aynı gemideyiz"

Stratejik hedeflerinin, dünyanın önemli küresel tedarikçileri arasına girmek olduğunu ifade eden Aliş, "2023 vizyonundaki hedeflerimizi yakalayabilmek için sektörümüzün olmazsa olmazı; Ar-Ge'ye yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi gerekliliği. Bu konuda gerekli desteklere yönelik hükumetimiz ve yetkili mercilerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz" dedi.

Aliş, sektörün gerek yurt içi, gerekse yurt dışındaki konumunu daha da güçlendirmek için çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini kaydederek, "Hepimiz aynı gemideyiz, sektörümüzün elde edeceği tüm kazançlar, sektörümüzün ve dolayısıyla ülkemizin de kazancı olacaktır" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com