'Savunma savunmasız bırakıldı'

'Savunma savunmasız bırakıldı'
Yarsav avukatların gözaltına alınması hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Savunmanın bile savunmasız bırakılmaya çalışıldığına dikkat çeken YARSAV, vatandaşların hukuk güvenliğinin varlığından söz etme olanağı kalmadığı vurguladı.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği, (YARSAV) terör örgütü DHKP-C’ye yönelik operasyon çerçevesinde avukatların gözaltına alınmasına tepki gösterdi. YARSAV yaptığı yazılı açıklamada, darbe dönemlerini aratmayan bir biçimde sabaha karşı avukat bürolarına kapıları kırılarak girildiği, hak savunucularının gözaltına alındığı, toplu gözaltı kararlarının verildiği, sivil toplum örgütü niteliğindeki dernek odalarının basıldığı, dev polis ordularıyla sokakların tutulduğu faşizmin sıradan bir gününe uyanıldığı belirtildi.

YARSAV açıklamasında, “Haksız tutuklamaların, gözaltında ölümlerin, kayıpların, işkencelerin, faili meçhul cinayetlerin ülkesinde hukuk ve adalet adına hak savunuculuğu yapan savunma makamının saygıdeğer temsilcisi olan avukatlarımızın müvekkilleriyle ilişkileri bahane edilerek makul şüphenin sınırları genişletilmek suretiyle hukuk dışı bir şekilde gözaltına alınmaları, verilen arama ve gözaltı kararlarında savunma dokunulmazlığının keskin uçlu usul kurallarına riayet edilmemiş olması, malesef operasyonun hukuki olmaktan daha çok savunmaya gözdağı niteliğinde olduğu izlenimi vermektedir.

Hukuk devleti içerisinde kapısı kırılan hukuk bürolarını, basılan dernek odalarını, avukatların evlerine gece yarısı baskınlarını açıklamak mümkün gözükmemektedir”
dedi. Savunmanın bile savunmasız bırakılmaya çalışıldığına dikkat çeken YARSAV, vatandaşların hukuk güvenliğinin varlığından söz etme olanağı kalmadığı vurguladı. Korku toplumuna doğru hızla gidildiği gerçeğinin artık inkar edilemez boyutlara ulaştığına dikkat çeken YARSAV, “Biz yargıç ve savcılar yargılamanın temel unsurlarından savunmanın güçsüz bırakıldığı, yaralandığı bir yargılamanın gerçek bir yargılama olmayacağına inanıyoruz.

Demokratik hukuk devleti ilkelerine, hukukun üstünlüğüne olan inancımızla, bağımlı yargı yaratma uğraşlarına son verilmesi, hak arama özgürlüğüne indirilen darbelerin durdurulması için mücadelemizi sürdüreceğiz”
dedi. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com