Savunmalarındaki büyük çelişki

Savunmalarındaki büyük çelişki
Sert tartışmalarla geçen Genel Kurul'da, haklarında ağır iddialar bulunan eski bakanların son savunmalarında itiraf gibi açıklamalar.

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında suçlanan 4 eski bakan hakkında soruşturma komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerin dünkü görüşmeleri TBMM’de büyük tartışmalarla geçti. 16 saat süren gergin oturum sırasında eski bakanlardan sadece Erdoğan Bayraktar hakkındaki iddialara yanıt vermek için savunma yapmadı. Muhalefetin önergeleri reddedildi, tek soruşturma komisyonu kurulacak.

Büyük tartışmalarla geçen Genel Kurul'da, haklarında ağır suçlamalar bulunan eski bakanların daha önce yaptığı açıklamalarla, Genel Kurul'da yaptığı savunmalar arasındaki çelişkiler dikkat çekti. 17 Aralık sürecinde partisinden istifa eden eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın son açıklamaları şaşkınlık yarattı. İki bakanın daha önce yaptığı açıklamalarla taban tabana zıt açıklamalar yapması soru işaretleri oluşturdu.

17 Aralık sürecinde partisinden istifa etmek zorunda kalan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, çok tartışılan 700 bin liralık saat olayında daha önce yaptığı açıklamada, "Eğer Zafer Çağlayan bir saat hediye almışsa, saat aldığımı, bana saat verildiğini kim söylüyorsa namerttir." demişti. Ancak Çağlayan, dün yaptığı açıklamada yeni bir savunma yaptı. Çağlayan, "Ben saati bir gazetenin ilanında gördüm, çok beğendim, ilgili firmayla temasa geçtim..." ifadelerini kullandı. Eski Bakan Çağlayan'ın, Genel Kurul'da yaptığı bu yeni savunması kafa karıştırdı.zaf-001.jpg

Zafer Çağlayan'ın istifa sürecinden sonra yaptığı açıklama:
Kalkmışlar diyorlar ki, tutturmuşlar, Zafer Çağlayan'a bir hediye saat verildi diye. Buradan sesleniyorum, Zafer  Çağlayan'a saat hediye eden de eğer Zafer Çağlayan bir saat hediye almışsa, saat aldığımı, bana saat verildiğini kim söylüyorsa namerttir, edepsizdir, ahlaksızdır. Kalkmışlar bakın partimize etiket yapıştırmaya çalışıyorlar,
yolsuzluktan bahsediyorlar.

Zafer Çağlayan'ın Genel Kurul'da yaptığı açıklama:
Ben saati bir gazetenin ilanında gördüm, çok beğendim, ilgili firmayla temasa geçtim, ‘kişiye özel üretiyoruz’  dediler. Daha sonra firma yetkilisi beni aradı ve ‘satın alacak mısınız?’ dedi. Bu konuşma yapılırken Rıza Zarrab o ortamda bulunuyordu. ‘Bizim orada ofisimiz var, alır size gönderirler’ dedi. Sonra bir araçla saati bana
gönderdiler. Saatin faturası alanın üstüne ama garanti belgesinde benim adım geçiyor. Saatin parasını ödedim ve mal beyanımda da gösterdim.

ZAFER ÇAĞLAYAN'IN ŞAŞKINLIK YARATAN AÇIKLAMALARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ERDOĞAN'A ŞOKUN ETKİSİYLE KIZMIŞ
Genel Kurul'da konuşmayan ancak Genel Kurul'a saatler kala partisinin milletvekilleriyle toplantıda buluşan eski Bakan Erdoğan Bayraktar'ın da son açıklamasında yeni senaryolar ortaya attığı görüldü. Bayraktar, bakanlıktan  "istifa" kararını bu kez "şok"a bağladı. Bayraktar, istifasında suçladığı Başbakan Erdoğan'ı da temize çıkardı.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda adları geçen ve sonraki süreçte istifa eden eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Genel Kurul'da konuşmama kararı aldı. Ancak Bayraktar, Genel Kurul öncesi AK Parti milletvekilleriyle yaptığı toplantıda partiden istifa süreciyle ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Bayraktar'ın bu
son açıklaması 'şok' etkisi yarattı. Bayraktar'ın "istifa" kararında, Başbakan Erdoğan'ın aklayıp tüm suçu kendi üzerine alması dikkat çekti. Bayraktar, 17 Aralık sürecinde atılan suçlamaların kendisini şok ettiğini o şokun etkisiyle partiden istifa ettiğini açıkladı.

Erdoğan Bayraktar, 17 Aralık büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından yaptığı istifa açıklamasında, Başbakan Erdoğan'ı suçlayıp hem partisinden hem de bakanlıktan istifa ettiğini açıklamıştı. Bayraktar, "Soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan'ın onayıyla yapıldı. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için sayın Başbakan'ın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletime saygılar sunuyorum." demişti. Bayraktar daha sonraki süreçte Başbakan Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve ardından partide devam kararı almıştı.

bay-001.jpg

(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com