Sayıştay Başkanı "Gerçeğe Aykırı Belge" Düzenlenmesini mi İstemiş?

Sayıştay Başkanı "Gerçeğe Aykırı Belge" Düzenlenmesini mi İstemiş?
AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin olduğu iddia edilen ses kaydında "Sayıştay dosyaları Meclis'e gelirse duman oluruz" deniliyordu. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, dosyaların akıbetini açıkladı.

Hamzaçebi, Raporların Meclis'e gönderilmeme nedeninin artık kamuoyunda  daha iyi anlaşıldığının altını çizdi."Hükümet; harcamalarının denetlenmesini, denetlenmiş olsa bile tespit edilen usulsüzlük ve yolsuzlukların millet tarafından bilinmesini istemiyor." dedi. 

SAYIŞTAY, ANAYASA MAHKEMESİ KARARINA DA UYMADI!

Sayıştay’ın 2011 yılı raporlarının, Meclis’e gönderilmemesi için AKP'nin yasa çıkardığını,  ancak CHP'nin Anayasa Mahkemesi başvurusu ile yasanın iptal edildiğini hatırlatan Hamzaçebi, Sayıştay Başkanı’nın Anayasa Mahkemesi kararına rağmen, 2011 yılına ilişkin 132 adet Sayıştay Raporunu Meclis’e göndermemeye devam ettiğini söyledi. 

"SAYIŞTAY BAŞKANI'NIN GÖREVİ NE?"

Sürecin, AKP'nin tek başına seçtiği Sayıştay Başkanı eliyle devam ettirildiğini belirten Akif Hamzaçebi, "Sayıştay Başkanı'na, Sayıştay Raporlarında yer alan yolsuzluk ve usulsüzlükleri Meclis’e sunulacak Raporlardan çıkarma görevi verilmiştir." diye konuştu. 

2012 yılına ilişkin 146 adet Sayıştay Raporunun ekinde yer alan, denetim bulguları da rapor eklerinden çıkarıldı ve dosyalar Meclis'e eksik olarak gönderildi. 

"GERÇEĞE AYKIRI BELGE DÜZENLEYEMEYİZ"

Muhalefetin bunun nedenini sorgulaması üzerine, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, “Rapor Değerlendirme Kurulu denetim bulgularının rapor eklerinden çıkarılmasına karar verdi" açıklaması yaptı. Ancak, Hamzaçebi, böyle bir kararın hiç olmadığını, bunun ortaya çıkmasından endişe eden Sayıştay Başkanı'nın, üyelere geriye dönük karar almaları için yazı gönderdiğini belirtti. "İki üye bu karara, 'gerçeğe aykırı belge düzenleyemeyiz' diyerek  şerh düşünce gerçek ortaya çıktı" diye konuştu. 

SAYIŞTAY BAŞKANI'NA İSTİFA ÇAĞRISI

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, yasalara aykırı davranarak,  raporları Meclise göndermeyen ve  bu durum ortaya çıkınca da gerçeğe aykırı belge düzenleme teşebbüsünde bulunan Sayıştay Başkanı'na,  "görevinden istifa et" çağrısı yaptı. 

Bu arada CHP,  resmi başvuru yaparak talep ettiği, 142 adet Sayıştay Raporu’nun hala  Meclis'e gelmesini bekliyor. (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com