Sayıştay isyan etti

Sayıştay isyan etti
Başbakanlık ve bakanlıklar bilgi vermediği için Sayıştay denetleyemedi

Sayıştay birçok kurumu denetleyemedi. 2012 raporlarını yakın zamanda Meclis'e gönderebilen Sayıştay, Başbakanlık dahil birçok kurum gerekli rapor, bilgi ve belgeleri vermedikleri için denetlemeleri yapamadı. Denetleyebildiklerinde ise usulsüzlüklerle karşılaştı.

Başbakanlık, bakanlıklar ve diğer devlet kurumlarını denetlemesi gereken Sayıştay kurumların gerekli mali rapor, bilgi ve belgeleri vermemesi sonucu denetlemeleri yapamıyor. Denetleme yapabildiği kurumlarda da birçok usulsüzlük yapıldığını gören Sayıştay raporları doğru ve güvenilir olmadığını söylüyor.

Sayıştay'ın belge vermedikleri için denetleyemediği kurumların başında Başbakanlık geliyor. Başbakanlık dışında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Ekonomi, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıkları, GAP, Gelir İdaresi Başkanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Kalkınma ve Maliye bakanlıkları, MGK Genel Sekreterliği, MİT Müsteşarlığı, Milli Savunma, Sağlık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanlıkları, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Kültür ve Turizm, Dışişleri, Bilim Sanayi ve Teknoloji, Milli Eğitim bakanlıkları da var.

Sayıştay özellikle Maliye Bakanlığı'nın bilgileri toplayan sistemi düzgün çalıştırmamasını eleştirerek “...görüş vermemize esas temel mali tabloları üretecek olan Maliye Bakanlığı’nca kurulan muhasebe sistemi (Say2000İ), genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri için kurumsal bazda Bilanço ve Faaliyet Sonuçları Tablosu’nu doğru bir şekilde üretmemektedir. Maliye Bakanlığı, Sayıştay denetimine esas olacak tüm mali tabloların oluşturulabilmesine imkân verecek yevmiye kayıtlarının, kurumsal bazda, 2013 yılı itibarıyla kaydedilmesine başlanacağını beyan etmiştir” değerlendirmesini yaptı.

Kurumun denetleyebildiği birimlerde de durum pek iç açıcı değil. Sayımların yapılmadığı, ihtiyaçtan fazla yardımın yapıldığı, Hac ve Umre paralarının Başkanlık hesabına aktarılmadığı ve Daire Başkanlarının kuruma tahsis edilen araçları şahıslarına kullandıkları gibi birçok usulsüzlük yapıldığı ortaya çıktı.

Sayıştay'ın raporunda kamu idarelerine dair yaptığı bazı değerlendirmeler şöyle;

    
   Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na ilişkin raporunda, kurum tarafından yapılan ihalelerde standart ihale onay belgesinin kullanılmadığı, ihale yapılması kararının başkanlık ve kurul kararı ile alındığı, doğrudan teminle yapılan alımlarda ise bir kurul kararı ile birçok alımın yapıldığına dikkat çekildi. Taşınır Mal Yönetmeliği gereğince yapılması gereken sayım işlemleri 5 yıldır yapılmadığı için taşınır mal denetiminin gerçekleştirilemediği belirtildi.

    Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hesabı’na ilişkin denetim raporunda, Diyanet İşleri Başkanlığı yurtdışı teşkilatı tarafından tahsil edilen hac ve umre gelirlerinin bir kısmının hac ve umre hesabına aktarılmadığına dikkat çekildi.
    
    ‘Daire başkanlarına araç tahsis edildi’
    Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) ilişkin rapora göre resmi mevduatını kendi bankalarında değerlendirmeleri karşılığında bir banka tarafından EPDK’ye 11 adet binek aracı verildi. Banka ile kurum arasında protokol yapılmadı. Araçlar tüm kurum işlerinde kullanılmak yerine, daire başkanlarının şahsi kullanımına tahsis edildi. EPDK ise yanıtında, söz konusu araçların dairelerin hizmetlerinde kullanılmak üzere daire başkanlıklarına verildiğini bildirdi.
    
    ‘5 milyon lira geçici hesapta bekliyor’
    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ilişkin raporda şu saptamalara yer verildi: Tarımsal destekleme ödemeleri için Ziraat Bankası ile yapılan protokolün süresi 2005 yılında dolduğu halde günümüze kadar yenilenmemiştir.
    
    Tarımsal destekleme ödemeleriyle ilgili olarak bakanlığın Ziraat Bankası’nda açtığı “destekleme hesaplarına” 1 Ocak 2012 - 31 Aralık 2012 tarihleri arasında yapılan transferler toplamı ile aynı dönem içerisinde Ziraat Bankası’nın bakanlığın destekleme hesaplarından çiftçilere yapmış olduğu destekleme ödemelerinin toplamı birbirine eşit değildir. Bu bağlamda, bakanlığın mali tablolarının destekleme giderlerine ilişkin bölümü doğruyu yansıtmamaktadır. Bakanlığın, Ziraat Bankası’na vermiş olduğu destekleme ödemeleri talimatı uyarınca çeşitli nedenlerle ödemesi gerçekleştirilemeyen 2009-2010-2011 ve 2012 yıllarına ait tutarların şubelerin hesaplarında bekletildiği görülmüştür. Buna göre henüz sonuca bağlanmamış 4 milyon 965 bin 640,80 TL geçici hesaplarda beklemektedir.
    
    ‘İhtiyaçtan fazla yardım yapılmış’
    Maliye Bakanlığı’na ilişkin raporda, “Hazine taşınmazlarının taksitli satış, kira ve irtifak hakkı işlemlerinden doğan alacaklar ile bedelsiz devir suretiyle yapılan çıkış işlemlerinin, muhasebe kayıtlarına yansıtılmadığı ve satış işlemlerinin muhasebeleştirilmesinde yönetmelik hükümlerine aykırı kayıtlar yapıldığı tespit edilmiştir... Maliye Bakanlığı bütçesinden yükseköğretim kurumlarına aktarılan Hazine yardımlarında, bu kurumların nakit durumlarının dikkate alınmadığı ve bu suretle ihtiyaç duyulandan fazla Hazine yardımı tahakkuk ettirildiği tespit edilmiştir” değerlendirmelerine yer verildi.
    
    ‘Köprüden kaçak geçiş kayıt dışı’
    Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ilişkin raporda, “köprü ve otoyollarda meydana gelen kaçak geçişlerin tahakkukuna ilişkin muhasebe kaydı yapılmamaktadır. Otoyol ve köprülerde meydana gelen kaçak geçişler sonucu tahakkuk eden toplam 371 milyon 311 bin 474 TL kaçak geçiş bedeline ilişkin herhangi bir muhasebe kaydı yapılmamakta ve mali tablolara yansıtılmamaktadır” denildi.
    
    'Paralar özel hesapta toplanıp harcanmış'
    Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ilişkin raporda, “2012 yılı hesabının denetimi sırasında taşra teşkilatı il müdürlüklerince ölçü ve tartı aletlerinin yerinde muayenesinde elde edilen paraların bütçeye gelir kaydedilmeyip, özel bir hesapta toplanıp harcandığı görülmüştür” denildi. (MRE)

    
  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com