Sayıştay yönetiminden çok sert tepki!

Sayıştay yönetiminden çok sert tepki!
Sayıştay yetkilileri, yeni teklifle kurumun bağımsızlığının zaafa uğrayacağını savundu ve hükümete ‘kendi bürokrasisinin tahakkümüne girme’ uyarısında bulundu.

Ana muhalefet partisi CHP’nin karşı çıktığı, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda yarın görüşülecek olan AKP’nin tartışmalı Sayıştay’la ilgili kanun teklifine, Sayıştay yönetiminden de çok sert tepki geldi.
 
Konuyla ilgili ilk kez Vatan gazetesine değerlendirmede bulunan Sayıştay yetkililerinin, endişeleri özetle şöyle:
 
“Bu teklifle Sayıştay’ın bağımsızlığının ortadan kalkacağı, demokratik işlevlerinin zayıflayacağı, denetim ve yargı faaliyetlerinin zaafa uğrayacağı gibi tespitler son derece isabetli olmakla birlikte, asıl önemli olan, oligarşik bürokrasiye karşı önemli mesafeler almış olan hükümetin, kendi oligarşik bürokrasisinin tahakkümüne girmesidir.”
 
“GÜVEN KAYBEDER”
 
“Maliye ve Başbakanlık bürokratlarınca hazırlanarak, Başbakan’a sunulan ve Başbakan’ın ikna edilmesi suretiyle imzaya açılan söz konusu teklifle bürokratlar hem hesap verebilir olmanın kendilerince dayanılmaz olan ağırlığını bertaraf etmenin, hem de kendilerine önemli sayıda yüksek maaşlı ve güvenceli kadrolar ihdas etmenin yolunu açmaktadır. Oligarşik bürokrasinin bu kurnaz taktiklerinin hükümet politikasına dönüşmesi, hükümetin güven kaybetmesine ve yolsuzluğu örtme gayretine girişiyormuş gibi bir imaj oluşmasına yol açacaktır.”
 
“KEYFİ GERİLEME”
 
“Hassas noktalarla gelişigüzel oynanması, Hükümetin reform olarak ortaya koyduğu kazanımların, yaptıklarından dolayı sorumlu tutulmak ve hesap vermek istemeyen bürokratlar tarafından tersyüz edilmeye çalışılması, dolayısıyla ilerleme yerine keyfi bir gerilemenin göz göre göre topluma dayatılması, hükümetin vizyonunun bir parçası olamaz.”
 
“ALEYHTE SÖYLEM”
 
“Kimi bürokratlarca üretilen, ‘Sayıştay raporlarının hükümeti yıpratacağı’ şeklindeki vehimlerin bir geçerliği bulunmamaktadır, ancak bu söylemlerin etkili olduğu anlaşılmaktadır. Sayıştaylar, model olarak aldığımız Fransa başta olmak üzere birçok ülkede anayasal olarak hem parlamentonun, hem de hükümetin yardımcısı ve destekçisi bir organ olarak işlev görmektedir. Hiçbir ülkede hükümetleri zora sokmak, açıklarını ya da yolsuzluklarını ifşa etmek gibi bir görev üstlenmemektedir.”
 
“BALLI MAAŞ”
 
“Bu teklifin yasalaşması durumunda, denetim sırasında gerek duyduğu her tür gölgeleme-karartma girişimine başvuracak olan bürokratlar, kendilerini Meclis’e Rapor Değerlendirme Kurulu üyesi olarak seçtirip, denetim raporuna son şeklini verirken, aynı zamanda görev yapacağı 5 yıllık süre dolayısıyla, Sayıştay üyesinin aldığı 7600 ek gösterge üzerinden de ballı bir maaş ve emeklilik hakkı kazanacaktır.”
 
“OLİGARŞİK YAPI”
 
“Oligarşik bürokrasinin siyasete çalımı niteliğindeki bu adım, Sayıştay’ı bürokrasinin (özellikle Maliye bürokrasisinin) arka bahçesi haline getirmekten başka bir anlam taşımayacak, hükümetin duruşuna ve kendisine duyulan güvene ciddi ölçüde zarar verecektir. Zira kimi bürokratların kendi çabaları ile puslu hale getirdikleri havada avlanma arayışları, aslında Sayıştay raporlarının efsaneleştirilerek iktidarın zayıflatılması için ciddi bir zeminin oluşmasına yol açmaktadır.”
 
“KADRO ŞİŞECEK”
 
Mevcut dairelerin iş yükleri önemli ölçüde azalmışken, 4 yeni daire oluşturmak suretiyle 4 Daire Başkanı ve 25 üye kadrosu, 8 RDK üyesi ile 25 savcı kadrosu oluşturulmakta; denetçi alımında da kadroların en az yarısının diğer kurumlardaki denetim elemanları ile bürokratlara tahsisi öngörülmektedir. Üyelik için Sayıştay denetçilerine tahsis edilmiş olan 5’te 3 oranı da kaldırılarak, tamamı bürokratlara açık hale getirilmektedir. Bu olanaklardan yararlanacak olanların ise, öncelikle Maliye bürokratları ve Maliye’nin denetim elemanları olduğu kuşkusuzdur. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com