Sayıştay’da beklenen oldu!

Sayıştay’da beklenen oldu!
AKP, Sayıştay Yasası’nda değişiklik öngören yasa önerisini hazirana kadar Meclis’ten geçirmeye hazırlanırken CHP’li Aykut Erdoğdu, Sayıştay’dan aldığı bilgilere göre son dönemde yazılan bütün raporların yumuşatıldığı, önemli tespitlerin raporlardan çıkarı

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, “Bir vesayetten kaçarken diğeri geldi. Denetçiler çığrından çıktı” diyerek Sayıştay Yasası’nda değişiklik öngören yasa önerisini hazirana kadar Meclis’ten geçireceklerini söyledi.
 
CHP İstanbul Milletvekili, KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu, Meclis’te dile getirdikleri yolsuzluklar konusunda en rahatsız olan vekillerden birisinin de Nurettin Canikli olduğunu söyledi.
 
Sayıştay Yasası’nda değişiklik öngören düzenlemesinin arkasında da Maliye Bakanlığı ile AKP’li Nurettin Canikli ve Fahrettin Poyraz’ın olduğunu dile getiren Erdoğdu, “Üzücü olan her ikisinin de denetim, müfettiş kökenli olması. Nurettin Canikli, partisinin yolsuzlukları açığa çıkmasın diye Sayıştay ile ilgili yasanın ısrarla çıkarılmasını istemektedir” dedi.
 
Erdoğdu, Sayıştay’ın devletle halk arasındaki en güçlü bağ olduğunu, halkın devlet üzerindeki gözü olduğunu belirtirken yasa değişikliğinin gündeme gelmesi halinde bütün güçleri ile muhalefet edeceklerini söyledi. “Getirdikleri yasa önerisinin anayasaya aykırı olduğunu çok iyi biliyorlar ama seçimlere kadar Sayıştay raporlarıyla yolsuzluklar ortaya çıkmasın diye zaman kazanmaya çalışıyorlar” diyen Erdoğdu, daha önce Sayıştay ile ilgili düzenlemeyi reddeden Anayasa Mahkemesi’nin bu öneriyi kabul etmesinin de olanaklı olmadığını bildirdi.
 
“ÖNEMLİ TESPİTLER RAPORLARDAN ÇIKIYOR”
 
Erdoğdu, denetçilerin hükümet baskısı altında olduklarını belirtirken “Yasa tasarısı çıksın, çıkmasın Sayıştay’ın bağımsızlığı ortadan kalkmıştır. Sayıştay’dan aldığım bilgilere göre yazılan bütün raporlar yumuşatılmaktadır. Önemli tespitlerin raporlardan çıkarıldığını duyuyorum” diye konuştu. Sayıştay Başkanı’nın, Sayıştay’ın bağımsızlığını koruma konusunda görevini yerine getiremiyorsa hemen bu görevden istifa etmesi gerektiğini kaydeden Erdoğdu, “Ayrıca TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Sayıştay konusundaki tavrını ortaya koymalıdır. Her konuda koruşan Çiçek, Sayıştay’ın bu şekilde perişan edilmesi karşısında tek kelime etmemektedir. Cemil Çiçek’e düşen görev 126 Sayıştay raporunu bir an önce Meclis’e getirtmektir. Kurulması zorunlu olan Meclis komisyonunu kurmaktır. Çiçek bu sorumluluğu yerine getirmezse anayasal görevini ihmal etmiş anlamına gelir” değerlendirmesini yaptı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com