Sayıştay'da kamu zararına perde!

Sayıştay'da kamu zararına perde!
Sayıştay Başkanı Akyel, TBMM’ye gönderdiği yazıda denetim raporlarında ‘önemsiz’ buldukları kamu zararlarının yer almayacağını, ‘önemlilerin’ ise ‘zarar’ denmeden raporun eklerine konacağını bildirdi.
Sayıştay’ın denetim raporlarını TBMM’ye göndermemesi üzerine başlayan tartışma Sayıştay Başkanı Recai Akyel’in TBMM’ye gönderdiği yazıyla yeni bir boyut kazandı. Meclis’e gönderilecek raporlardan “kamu zararı” bölümlerinin çıkarıldığı iddialarıyla ilgili olarak Akyel, kamu kurumları için “önemliliğin altında kalan zararların” raporda yer almadığını, “mali rapor ve tabloları etkilediği düşünülen önemli hususların” ise “kamu zararı” ifadesi kullanılmadan raporun ekleri arasına konulduğunu belirtti. Akyel, bu duruma gerekçe olarak Sayıştay Düzenlilik Denetim Rehberi’ndeki “Kamu idaresi üst yöneticisinin veya parlamentonun ilgisini çekmeyecek düzeyde önemsiz ve münferit konular rapora alınmaz” düzenlemesini gerekçe gösterdi. 2011 yılında çıkarılan rehbere bu yıl eklenen söz konusu düzenleme, Sayıştay Yasası’nda bulunmuyor.
CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat, Sayıştay’ın TBMM’ye gönderilmek üzere hazırladığı raporlardan “kamu zararı” bölümlerinin çıkarılması yönünde karar alındığı iddialarını soru önergesiyle TBMM gündemine taşımıştı. 
 
Sayıştay Başkanı Recai Akyel, TBMM Başkanlığı’na gönderdiği yazıda, Sayıştay Yasası’na göre mali denetimin kamu idarelerinin hesap ve işlemleri ile mali faaliyet, mali yönetim ve kontrol sistemlerinin değerlendirme sonuçları esas alınarak, mali rapor ve tabloların güvenirliliği ve doğruluğuna ilişkin denetimi ifade ettiğini belirterek bu denetim sonucunda düzenlenecek raporlarda yer alacak bulguların mali rapor ve tabloları etkileyecek nitelikte olması gerektiğini kaydetti. 
 
Sayıştay Düzenlilik Denetim Rehberi’nde “Kamu idaresi üst yöneticisinin veya parlamentonun ilgisini çekmeyecek düzeyde önemsiz ve münferit konular rapora alınmaz” düzenlemesinin yer aldığını anımsatan Akyel, şu görüşleri dile getirdi:
 
“TBMM’ye sunulacak raporlarda denetim görüşü yer alacak olup bu rapora konu edilecek hususların önemlilik seviyesinin üzerinde olması hem uluslararası denetim standartlarının hem de bu standartlar dikkate alınarak hazırlanmış olan Sayıştay Düzenlilik Denetimi Rehberi’nin gereğidir.”
 
‘Kamu zararı’ ifadesi olmayacak
 
Soru önergesine konu olan kamu zararlarının denetlenen her bir kamu idaresi için önemliliğin altında kalan mali tablo ve raporları etkilemeyen bulgular olduğunu savunan Akyel, “Mali rapor ve tabloları etkilediği düşünülen önemli hususlar ise ‘kamu zararı’ ifadesi kullanılmadan raporun ekleri arasında yer alan uygunluğa ilişkin bulgular başlığı altında raporlanmıştır” dedi. Akyel, denetimler sırasında kamu idaresinin mali tablo ve raporlarını etkileyip etkilemediğine bakılmaksızın tespit edilen kamu zararlarının tamamı için yargılamaya esas raporlar düzenleneceğini ve hesap yargılaması için ilgili Sayıştay dairelerine gönderileceğini bildirdi.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com