Sayıştay'dan Maliye'ye 30 milyarlık suçlama

Sayıştay'dan Maliye'ye 30 milyarlık suçlama
Maliye Bakanlığı ödeneği usulsüz olarak 50 kat arttırmış

Maliye Bakanlığı'nın yaptığı usulsüzlüğü Sayıştay tespit etti. İzin almadan 50 kat arttırılan ödenekte 30 Milyar lira mevzuata aykırı harcanmış.

Sayıştay Başkanlığı büyük bir usulsüzlüğü ortaya çıkardı. Maliye Bakanlığı'nın 2012 yılı bütçesinde gerçekleştirdiği 30 milyar liralık yedek ödenek operasyonunun mevzuata aykırı ve izinsiz yapıldığı tespit edildi.

Traf Gazetesi'nde yer alan habere göre, Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan 2012 yılı bütçesinde, öngörülmeyen harcamalar için yedek ödeneğe 665 milyon liralık kaynak konuldu. Yıl içinde ise hükümetten gelen talepler doğrultusunda, harcamaların yeniden şekillendirilmesi gerekti. Bunun için Meclis’e ek bütçe yasa tasarısı sunularak Meclis’ten yeniden yetki alınması gündeme geldi. Maliye Bakanlığı ise harcamaları tartışma konusu olmaktan çıkarmak için yeni bir formül geliştirdi. Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal tarafından bulunan formül ile kamu kurumlarına gönderilen ödenekler öncelikle Maliye Bakanlığı’nın hesabına geri çağrıldı. Bakanlık, kamu kurumlarını ihtiyaç fazlası tüm ödeneklerini, yedek ödenekte topladı ve buradan Hükümet’in istediği alanlara ödeme yapıldı.

2012 yılı hesaplarını inceleyen Sayıştay Başkanlığı ise Maliye Bakanlığı’nın bulduğu bu ilginç formülü usulsüz buldu. Sayıştay, bütçe yapma yetkisinin Meclis’te ve ödenekleri aktarma yetkisinin de Bakanlar Kurulu’nda olduğunu hatırlatarak, Maliye‘nin ek ödenek operasyonu ile yetki gaspı yaptığını öne sürdüler. Sayıştay tarafından hazırlanarak Meclis’e sunulan 2012 Yılı Uygunluk Bildirimi’nde konuyla ilgili eleştirilere yer verildi. Raporda, 5018 sayılı Kanunun yedek ödenek miktarına genel bütçeli idareler başlangıç ödeneklerinin yüzde 2’sine kadar bir sınırlama getirildiği vurgulandı. Ancak, 2012 yılında yedek ödenek tutarının bütçe ödeneğinin yüzde 8.7’sine ulaştığına dikkat çekilen raporda, yedek ödeneğin 50 kat arttırılarak yaklaşık 30 milyar liraya ulaştığı vurgulandı. Raporda bu durumun, mevzuata aykırı olduğu kaydedildi. (MRE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com