"SBS İle İlgili Yapılan Açıklama Yanlış Anlaşıldı"

"SBS İle İlgili Yapılan Açıklama Yanlış Anlaşıldı"
Kütahya'da başarısız öğrencilerin SBS'ye girmemeleri için velileri ile konuşularak gereken değerlendirmenin yapılması konusunun yanlış anlaşıldığını açıklayan Kütahya Valiliği, SBS'ye girmek isteyen öğrencilerin hiçbir şekilde engellenmediğini belirtt

Kütahya'da başarısız öğrencilerin SBS'ye girmemeleri için velileri ile konuşularak gereken değerlendirmenin yapılması konusunun yanlış anlaşıldığını açıklayan Kütahya Valiliği, SBS'ye girmek isteyen öğrencilerin hiçbir şekilde engellenmediğini belirtti.
Kütahya Valiliğinden yapılan açıklamada, Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 11.02.2010 tarih ve 02414 sayılı yazılarının kamu oyunda yanlış anlaşılmara sebebiyet verdiği vurgulanarak Milli Eğitim Bakanlığının ilgili Genelgesi'nde şu açıklamarının yer aldığını ve bu Genelge'ye göre hareket edildiği vurgulanan yazıda, 'Öğretmenlerimiz, e-okul sisteminde yer alan kendi sınıflarında bulunan öğrencilerin gelişim özelliklerini dikkate almak süretiyle, SBS sonuçlarını ve öğrencinin bir önceki yıla ait ders başarılarını inceleyerek, öğrencinin gelişimini destekleyecek ve başarısını artıracak çözümler üretecekleridir'' ifadesi yer aldı.
Kütahya Valiliği bu doğrultuda SBS ile ilgili okul müdürlüklerine gereken talimatların verildiğini ancak verilen talimatların kamuoyunda yanlış anlaşılmalara neden olduğunu açıkladı. Bu çerçevede hiç bir öğrencinin SBS'ye girmemesi konusunda öğrenciye ve veliye öneride bulunmayacaklarını belirten Valilik, eğitim ve öğretimde başarıyı artırmak için sınav öncesi rehberlik çalışmalarının Genelge ve Yönergelerin dikkate alınarak yapılacağını belirtti.
Konu ile ilgili açıklama yapan Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise Kütahya'da başarısız öğrecilerin SBS sınavına girmemesi gerektiği ile ilgili okul müdürlüklerine gönderilen yazının kamuoyu tarafından tam anlaşılamadığı için karışıklıklara neden olduğu ancak; isteyen bütün öğrencilerin SBS'ye girme hakkına sahip oldukları da ayrıca vurgulandı.

''İSTEYEN BÜTÜN ÖĞRENCİLER SBS'YE GİREBİLİR''
SBS sınavına giren öğrencilerin genelikle Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi'ni kazanmak isteyen öğrencilerden oluştuğunu dile getiren Küthaya Milli Eğitim Müdürlüğü ancak; bu liselerden birine girmek istemeyen ve herhahgi bir teknik liseye girmek isteyen öğrencilerin SBS'ye girmelerinin rehber öğretmenler eşliğinde karara bağlanacağını vurgulyarak bu tür uygulamaların tamamyıla öğrencilerin yararına bir uygulama olduğunun da altını çizdi.

''940 ÖĞRENCİNİN SBS'YE GİRMESİNİ BİZ TEŞVİK ETTİK''
Hiç bir zaman Kütahya'da böyle bir uygulamaya gitmediklerini belirten Kütahya Valiliği şu açıklamarda bulundu:''2008-2009 Eğitim ve Öğretim döneminde maddi durumu iyi olmadığı için SBS'ye giremeyecek 940 öğrenicin masrafları Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri tarafından karşılandı. Ve 940 öğrencinin sınav parasını Müdürlüğümüz tarafından temin edilerek bu 940 öğrencimizin SBS'ye girmeleri sağlandı. Şimdi bazı gazeteler hiç bir araştırma yapmadan ve kurumlar arası yazışmaları tam anlamıyla incelemeden öğrencileri ve velileri yanlış bilgilendiriyorlar.'

'ÖĞRENCİLERİN SBS'YE GİRMEMELERİ İÇİN REKLAM YAPSAYDIK BU KADAR BAŞARILI OLAMAZDIK'
Kütahya İl Milli Eğitim Müdürülüğü, okullara gönderdikleri yazının yanlış anlaşıldığını, isteyen bütün öğrencilerin SBS'ye girme hakkına sahip olduğunu vurgulanarak, 'Biz öğrencilerin SBS'ye girmelerini engellemek için reklam yapsaydık, basın organlarının yanlış verdikleri bilgiler kadar başarılı olamzadık. Yani basın organları öğrencileri SBS'ye teşvik etmek yerine yanlış haberlerle öğrencilerin SBS'ye girmelerini engellediklerinin farkında değiller. Çünkü yapılan bu haberler öğrecilerin ve velilerin yanlış yönlenmelerine neden olmuştur' şeklinde açıklam yaptılar.

TARTIŞMAYA KONU OLAN OLAY İSE ŞÖYLE GELİŞMİŞTİ
Tartışmaya konu olan uygulama Kütahya´ya bağlı Gediz ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nden geldi. Müdür İsmail Aksoy, kendisine bağlı 30 ilköğretim okuluna gönderdiği yazıyla başarısız öğrencilerin velileriyle görüşme yapılmasını ve bu öğrencilerin kent başarısı için Seviye Belirleme Sınavları'na (SBS) başvurmamaları konusunda yönlendirilmesini istedi. Müdür Aksoy´un istediği, başarısız öğrenci velilerinin ikna edilmesi ve kent başarısı için çocuklarının sınava sokulmamasıydı.
Fen ve Anadolu liselerine girişte etkili olan SBS'ye başvurular sürerken, Gediz ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilköğretim okullarına SBS´ye başvuru tarihi olan 8 Mart´tan önce, 22 Şubat´ta SBS Başvuruları konulu ismail Aksoy imzalı şu yazı dikkat çekiyor.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün ilgili yazısı gereği SBS'ye müracaatlar başlamadan önce okul müdürlüklerince şube öğretmenler kurul toplantısı yapılacak.
Şube öğretmenler kurulunda başarısız olarak tespit edilen öğrenci velileriyle görüşme yapılacak, akademik başarı sağlayamayacak çocukların SBS´ye müracaat etmemeleri konusunda yönlendirme çalışması yapılacak. Başarısız çocuklar okul başarısını düşüreceği gibi, bu konu çalışkan çocukları da etkileyebilecektir. Şeklinde basında yer almıştı.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com