SBS skandalı Meclis gündeminde!

SBS skandalı Meclis gündeminde!
8 Haziran'da gerçekleştirilen SBS Sınavında Sosyal Bilimler Testindeki bir soru kafaları karıştırdı!
8 Haziran'da gerçekleştirilen SBS Sınavında Sosyal Bilimler Testindeki bir sorunun 2 cevabı olması MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan tarafından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya soruldu!
 
Türkkan '8 Haziran 2013 Cumartesi günü yapılan ve 1 milyondan fazla öğrencinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) Sosyal Bilgiler Testi A Kitapçığı’nda 2., B Kitapçığı’nda 3.soruda parçada anlatılan bilgilerden öncüllerdeki üç duruma da ulaşılıyorken, soru yönergesinde yalnızca 1.yargıya ulaşılması karışıklık yaratmıştır' dedi.
 
SBS Sınavında sorulan soruyu da paylaşan Türkkan sorunun neden yanlış olduğunu da açıkladı.
 
İşte o soru ve Türkkan'ın açıklaması:
 
Kurtuluş Savaşı sırasında, Büyük Millet Meclisine karşı çıkan isyanları bastırmak için Mecliste “Hıyanet-i Vataniye Kanunu” kabul edildi. Bu Kanun’un uygulanması için kurulan İstiklal Mahkemeleri’nin üyeleri, milletvekillerinden oluşmaktaydı. Parçaya göre, İstiklal Mahkemeleri’nde milletvekillerinin görev alması, ilk TBMM’nin;
 
I-Yargı
II-Yasama
III-Yürütme 
 
Güçlerinden hangilerini kullandığını gösterir?
 
A) Yalnız I B)Yalnız III C)II ve III D) I, II ve III
 
Bu sorunun cevabı olarak A seçeneği verilmekte ancak; I. TBMM, Kuvvetler Birliği’ne sahip bir Meclis olması nedeniyle paragrafta da bu açıkça anlaşılmaktadır; yani D seçeneği de doğrudur.
 
Türkkan bu açıklamadan sonra Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya şu soruları yöneltti:
 
1-A seçeneği doğru olarak kabul edilen bu soruda D seçeneğini işaretleyenlerin cevabı doğru olarak mı, yoksa yanlış olarak mı değerlendirilecektir?
 
2-Neden böyle önemli bir sınavda iki cevabı olan bir soruya yer verilmiştir?
 
3-Öğrencilerin yıl boyunca hazırlanarak girdiği ve emek harcadıkları bu sınav sonuçları değerlendirilirken bu sorunun değerlendirmeye alınmaması düşünülmekte midir? (BCO)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com