SDYV, 6 vatandaşa işyeri açtı

SDYV, 6 vatandaşa işyeri açtı
2012 yılı içerisinde Afyonkarahisar’da SYDV olarak 6 yardıma muhtaç vatandaşa iş yeri açtıklarını söyleyen SYDV Müdürü Süleyman Arı, açılan işyerleri için harcanan ödeneğin ise yaklaşık 55 bin TL’yi bulduğunu belirtti.

Afyonkarahisar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın (SYDV) 2012 yılı içerisinde fakir ve yardıma muhtaç vatandaşlara yönelik sürdürdükleri ayni ve nakdi yardımların yanı sıra, aynı zamanda bu kişilere istihdam edici, gelir getirici projeler de ürettiklerini kaydeden Süleyman Arı, “Biz insanlara balık verdiğimiz gibi aynı zamanda balık tutmayı da öğretiyoruz” dedi.

2012 yılı içerisinde Afyonkarahisar’da 6 vatandaşa iş kurmaları için nakit yardımda bulunduklarını söyleyen Arı, “Bizden yardım alan bu insanlar bizlere geldiler. 'Benim elimde mesleğim var' ya da 'Ben şu işi kurmak istiyorum ama param yok’ dediler. Biz de bunun üzerine hemen harekete geçtik. Bu kişilere işlerini kurmaları için yardımda bulunduk. Bu kişilerden önce yapmak istedikleri işlerle ilgili bilgileri aldık ve ona uygun bir proje hazırlayarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Müdürlüğümüze gönderdik. Projeler onaylandıktan sonra müdürlüğümüz bizlere işyeri için gerekli parayı gönderdi. Bizler de bu paraları proje sahiplerine yardım olarak verdik. Proje kapsamında en çok nakit desteğinde bulunduğumuz işyerleri ise 14 bin 897 TL ile Mehmet Dağhan isimli vatandaşa açtığımız besi, yem yetiştiriciliği ve cips fabrikası ile 14 bin 932 TL ile Nazmi Özen isimli vatandaşa açtığımız bobinaj dükkanı oldu” dedi. Arı, ayrıca verilen bu paralar bir nevi emanet niteliği ile bu kişilere verildiğini söyleyerek daha sonra bu paraları 2 yıl sonra 5 yıl içerisinde ödenmek üzere geri aldıklarını da söyledi.

SYDV’nin görevinin sadece yardıma muhtaç insanlara ayni ya da nakdi yardım yapmak olmadığını da söyleyen Süleyman Arı, kurum olarak öncelikli amaçlarının yoksulluğu en aza indirmek için gerekli çalışmaları yapıp, projeler üretmek olduğunu söyledi. Yapılan yardımlarla birlikte aynı zamanda gelir getirici ve istihdam sağlayıcı projeler üreterek, insanlara balık tutmayı da öğrettiklerini söyleyen Arı, “Merkezde açtığımız işyerlerinin yanında aynı zamanda kırsalda da yoksul insanlara gelir getirici projeler üreterek onların geçimlerini sağlamaları için gereken desteği vakıf olarak veriyoruz. 2012 yılı içerisinde Kızıldağ, Sülün ve Kalecik gibi köy ve kasabalarda toplam 17 ailemize ikişer tane büyükbaş desteğinde bulunarak onları çalışmaya, üretmeye teşvik ettik. Ortalama 150 milyon TL tutarında ki bu desteğimizle ailelerimizin geleceğe umutla bakmalarının bir nevi yolunu açtık. Ayrıca yine bu yıl sonuna kadar önceden belirlediğimiz çok sayıda ki ailemize de küçükbaş hayvan desteğinde bulunacağımız projemizi hayat geçireceğiz” dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com