Seçilen Tutuklular Meclis'e Gelmezse..

Seçilen Tutuklular Meclis'e Gelmezse..
Eski BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aday gösterdikleri tutuklu arkadaşlarının seçilip de serbest bırakılmazsa yemin etmeyeceklerini söyledi.

Eski BDP Genel Başkanı ve Hakkâri bağımsız milletvekili adayı Selahattin Demirtaş, aday gösterdikleri tutuklu arkadaşlarının milletvekili seçilip de serbest bırakılmaması halinde, kendilerinin de milletvekilliklerini tartışmaya açacaklarını söyledi.

YEMİN ETMEYİZ
Demirtaş, "Böyle siyasi bir tutumla karşılaşırsak, biz de 'milletvekili olalım mı olmayalım mı', 'yemin edelim mi etmeyelim mi' diye, arkadaşlarımız serbest kalıncaya kadar tartışırız" dedi. Diyarbakır'da Yasin Tosun ile evlenen kuzeni Elif Demirtaş'ın nikâh şahitliğini yapan Demirtaş, açıklamalarda bulundu.

Kişilerin hangi hallerde aday olamayacağının yasada belli olduğunu hatırlatan Demirtaş şunları söyledi: "Yasada, tutuklu olanların milletvekili olamayacağına dair bir belirleme yok. Dolayısıyla seçildikten sonra bu insanların derhal serbest bırakılması gerekir. Fakat bizim tutuklu olan 6 arkadaşımız seçilmelerine rağmen serbest kalamazlarsa, milletvekilli sıfatını kazanmaları engellenirse, elbette biz bu durumu tartışırız. Böyle bir siyasi tutumla karşılaşırsak, biz de 'milletvekili olalım mı olmayalım mı', 'yemin edelim mi etmeyelim mi' diye arkadaşlarımız serbest kalıncaya kadar tartışırız."

Demirtaş, tutuklu olanların, milletvekilliği ile dokunulmazlık zırhına büründürüldüğü yönündeki eleştirilere ise şu yanıtı verdi: "13 Haziran'da seçilmişler belli olacak. Biz burdan açık çağrı yapıyoruz. Parlamentonun ilk oturumunda, yemin töreninden hemen sonra, dokunulmazlıkları kaldırmaya varız biz. Biz zaten yargılaması devam eden, dokunulmazlığı tanımayan milletvekilleriyiz. Dolayısıyla öyle dokunulmazlık arkasına sığınacak bir siyasi hareket değiliz."

Söke'de tehlikeli gerilim
Öte yandan Aydın Söke'ye bağlı Ağaçlı Köyü'nde, BDP'nin desteklediği bağımsız adaya ait konvoyun geçişi sırasında kavga çıktı. Köylülerin BDP'lilerin yaklaşık 150 araçtan oluşan konvoyuna taş atmaları üzerine başlayan ve her iki tarafın taş ve sopalarla birbirine girdiği kavgada 1 jandarma ve 2 vatandaş çeşitli yerlerinden hafif şekilde yaralanırken, 2 araç ve 6 işyeri hasar gördü. Jandarmanın tedbir aldığı ve 4 jandarma aracının konuşlandırıldığı köye giriş ve çıkışlar bir süre yasaklandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com