Seçilme yaşının düşürülmesi teklifi TBMM’de

Seçilme yaşının düşürülmesi teklifi TBMM’de
Seçilme yaşının 25’ten 18’e düşürülmesini öngören Anayasa değişikliği teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

AKP milletvekillerinin imzasıyla oluşturulan ve seçilme yaşının 18'e düşürülmesini öngören Anayasa değişikliği teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'li 258 milletvekilinin imzasını taşıyan teklif, Anayasanın bazı maddelerinin değiştirilmesini öngörüyor. Düzenlemeyle, milletvekili seçilme yaşı da 25'ten 18'e indiriliyor.

Er ve erbaşlar ile askeri öğrencilerin, oy kullanmasının önü açılıyor. Askeri öğrenciler, er ve erbaşların oy kullanmasına ilişkin usul ve esasları, Yüksek Seçim Kurulu belirleyecek. Milletvekili seçilmeye engel olan Anayasa'daki ''yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olma'' ibaresi de ''askerlikle ilgisi bulunanlar'' olarak değiştiriliyor.

Hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yüksek Öğretim Kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri ve silahlı kuvvetler mensuplarının ''görevlerinden çekilmedikçe'' milletvekili adayı olamayacaklarına ilişkin hüküm de ''görevlerinden çekilmedikçe veya istifa etmedikçe'' olarak değiştiriliyor.

Anayasa'ya eklenen geçici maddeyle, yapılan değişiklikler, kanunun yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak ilk mahalli idareler genel seçiminde uygulanabilecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com