Seçim bitti çiçekler elde kaldı

Seçim bitti çiçekler elde kaldı
Seçim öncesi belediyelerin çiçek talebine yanıt vermekte zorlanan İzmirli çiçek üreticileri durgunluğa girdi

İZMİR (AA) - TOLGA ALBAY - Türkiye'nin süs bitkisi ve çiçek üretiminde Yalova'dan sonra en büyük merkezlerinden İzmir'in Bayındır ilçesinde yerel seçim öncesi yaşanan yoğunluk yerini durgunluğa bıraktı. 

Bayındır Çiçek Üreticileri Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yer örtücü bitkilerde birinci, mevsimlik çiçek üretiminde ise Yalova'ın ardından ikinci sırada yer alan ilçede en önemli geçim kaynağının çiçek üretimi olduğunu belirtti.

İlçede çoğu aile işletmesi 600'e yakın iş yerinde 350 çeşit süs bitkisi üretildiğini, yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edildiği sektörün yıllık 35 milyon adetlik üretime ulaştığını anlatan Sümerkan, ürünlerin en önemli alıcısının yerel yönetimler olduğunu ifade etti.

Türkiye'de son dönemde insanların çiçeğe daha fazla önem vermeye başladığını, belediyelerin de bu talebi göz önünde bulundurarak çiçek ve süs bitkisi için daha büyük bütçeler ayırmaya başladığını kaydeden Sümerkan, ilçedeki üretimin son 10 yılda ikiye katlandığını bildirdi.

Bazı belediyelerden temsilcilerin ilçeye gelerek çiçek veya süs bitkisi seçimi yaptığını, daha büyük belediyelerin ise sözleşmeli üretim modelini tercih ettiğini anlatan Sümerkan, şöyle konuştu:

"Her yıl bahar aylarında işlerde canlanma olur. Bu yıl da özellikle seçim öncesi çok yoğun bir dönem geçirdik. Belediye başkanları yerel seçim kaygısıyla oy hesabı yaparak kentlerin çevre düzenlemesine daha fazla önem verdi. Bu dönemde çok yüksek miktarda çiçek talebi geldi. Belediyelerin taleplerine yetişmekte zorlandık. Ancak yerel seçimlerin tamamlanmasıyla işler bıçak gibi kesildi. Sözleşmeli çalıştığımız birkaç belediye dışında mal almak isteyen yok. Özellikle petunya, kadife ve ateş çiçeği gibi mevsimlik ürünler elimizde kaldı. Ancak bir süre sonra işlerin tekrar açılacağını düşünüyoruz."

- Irak ve Türkmenistan'a ihraç ediliyor

İlçede üretilen çiçeklerin Irak, Türmenistan ve Azerbaycan'a ihraç edilmeye başlandığına işaret eden Sümerkan, yakın coğrafyada büyük konut projeleri yürüten Türk müteahhitlik şirketlerinin ilçe üreticisini tercih ettiğini söyledi.

Çiçek üretimi konusunda Hollanda, Almanya ve İtalya gibi ülkelerin çok gerisinde olduklarını ancak iklim koşullarının bu ülkelere göre çok daha avantajlı olduğuna değinen Sümerkan, "Çiçek üreticiliği, talebin artmasıyla çok hızlı gelişiyor. Üreticiler giderek daha kaliteli ürünler ortaya koymaya başladı. Gelecek yıllarda doğrudan ihracat yapmayı hedefliyoruz. Devletin bu sektöre destek vermesi halinde Avrupalı üreticiyle olan farkı daha kısa sürede kapatabiliriz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com