Seçim ikinci tura kaldı

Seçim ikinci tura kaldı
Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılan oyların tasnifine devam ediliyor.

Seçimde kullanılan geçerli oyların yaklaşık yüzde 75'i sayıldı. Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) adayı Muhammed Mursi birinciliğini korurken eski rejimin son başbakanı Ahmet Şefik de ikinciliği garantiledi.

Nasırcı Kerame Partisi'nin adayı Hamdin Sabbahi üçüncü sıraya çıkarken, bağımsız aday Abdulmunim Ebu'l-Futuh dördüncü sıraya geriledi. Amr Musa'nın ise beşinciliği değişmedi.

Açılan sandıklara göre kesin olmayan sonuçlar şöyle:

Toplam sandık sayısı: 13.099
Açılan sandık sayısı: 9.310
Mursi: 3.833.490
Şefik: 3.342.048
Sabbahi: 2.825.611
Ebu'l-Futuh: 2.651.153
Musa: 1. 696.156

Ortaya çıkan tablo, adaylardan hiçbirinin seçimin birinci turunda yüzde 50'den fazla oy alamayacağını gösteriyor. Mevcut tabloya göre en çok oyu alan Muhammed Mursi ile Ahmet Şefik ikinci turda yarışacak. İkinci tur cumhurbaşkanlığı seçimi 16-17 Haziran tarihlerinde yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu'nun önceden ilan etmiş olduğu takvime göre yeni cumhurbaşkanı 21 Haziran'da belli olacak, 1 Temmuz'da ise görevine başlayacak.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton'dan tebrik

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "tarihi" cumhurbaşkanlığı seçimleri için Mısır'ı tebrik etti.

Clinton, Washington'da yaptığı açıklamada, "Mısır'ın demokratik yollardan seçilen hükümeti ile işbirliği yapmaktan mutlu olacağız" dedi.

Dışişleri Bakanı Clinton, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun, "demokrasiye geçişte bir mihenk taşını" oluşturduğunu belirtti. (NSK)(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com