Seçim öncesi milyarlık usulsüzlük

Seçim öncesi milyarlık usulsüzlük
Sayıştay Türkiye genelinde İl Özel İdareleri hakkında hazırladığı raporda skandal harcamalar tespit etti.

Sayıştay tarafından hazırlanan ve 28 Ocak’ta tamamlanan raporda İl Özel İdareleri’nde milyar liralık usulsüzlüklerin olduğu ortaya çıktı.

Karşı Gazetesi’nin haberine göre Sayıştay, sosyal yardımları koordine eden İl Özel İdareleri'nde 924 milyon liralık amacı dışında harcanan para tespit etti.

Sayıştay, İl Özel İdareleri’nin hesaplarında toplamda 924 milyon 216 bin 575 liralık usulsüzlük belirlendi. Sayıştay raporunda 1 milyar liraya yakın devlet ödeneğinin “tahsis amacı dışında kullanıldığı” belirtildi. Raporda bu harcamaların takibinin mümkün olmadığı ifade edildi.

SEÇİM ÖNCESİ DENETİMSİZ HARCAMA

Raporlar dönem dönem ‘seçim yatırımı’ olarak da nitelendirilen sosyal yardımların dağıtım ve organizasyonundan sorumlu İl Özel İdareleri'nin 1 milyar liraya yakın parayı devletten talep ettiği amacı dışında kullandığını ve paranın nereye ne şekilde harcandığının bilinmediğini ortaya koydu.

Sayıştay, İl Özel İdareleri’yle ilgili il il hazırlanan denetim raporunu 28 Ocak itibariyle tamamlayarak yayınladı. Raporlarda Sayıştay denetimleri, Gelir Vergisi ve KDV’nin verilmemesi, giderlerin muhasebe kayıtlarına kaydedilmemesi nedeniyle ödeneklerin nerelere, ne kadar harcandığına ilişkin kesin bilgiye ulaşamadıklarını belirtti. Sayıştay’ın remi raporunda Ankara, Urfa, Muğla, Sakarya, Niğde, Yozgat, Aksaray, Isparta, Hatay’da tespit edilen usulsüzlükler dikkat çekti. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com