Seçim sonuçlarına itirazlar

Seçim sonuçlarına itirazlar
AK Parti'nin YSK'daki temsilcisi Malkoç:

ANKARA (AA) - AK Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu'ndaki (YSK) temsilcisi Şeref Malkoç, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye seçimleriyle ilgili itirazlarının yarın veya öbür gün karara bağlanabileceğini söyledi. 

Malkoç, YSK'ya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili itirazlarının sorulması üzerine Malkoç, tüm seçim tutanaklarının YSK internet sitesinde yayınlandığını belirterek, CHP'nin itirazlarının doğru olmadığını savundu. 

Siyasi partilerin aldıkları oy konusunda ihtilaf bulunmadığını belirten Malkoç, sadece kullanılan oylar, geçersiz oylar, zarflarla ilgili tereddütler oluşabileceğini kaydetti. CHP'nin daha çok aldıkları oylara değil, şekli unsurlara itiraz ettiğini söyleyen Malkoç, "Seçim hukuku açıktır. İtiraz edenlerin delil ve belgelerini sunması gerekir" dedi. 

CHP'nin dün yaptığı başvuruların görüşülmeye başlanmadığını da kaydeden Malkoç, başvuruların bugünkü toplantıda gündeme gelip gelmeyeceğini bilmediğini söyledi. Malkoç, "Gelen dosyalar üyelere dağıtılıyor. Üyelerin dosyaları okuyup hazırlanması gerekiyor. Bugün yetişmeyebilir, ama yarın veya öbür gün karara bağlanır diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

-Yalova için itiraz bugün 

Bir soru üzerine, AK Parti'nin Yalova seçimiyle ilgili itirazının da bugün yapılacağını bildiren Malkoç, Yalova'da oy kullanmaması gereken hükümlüler ve askerlerin oy kullandığının belirlendiğini anlattı. Şeref Malkoç, "Seçim sonucu aradaki fark 10, ancak bu şekilde oy kullananların sayısı 50'ye yakın. Güçlü delillerle geliyor. Geldiğinde burada görüşülecektir" diye konuştu.

Şeref Malkoç, "Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'siyasi görüş YSK'da belli ama hukuku temel alan bir sonuç bekliyoruz' dedi. Bu açıklamadaki mesaj nedir?" sorusuna, "Türkiye'de herkesin bir siyasi görüş ve kanaati olduğu gibi buradaki arkadaşların da vardır. Ama önemli olan, olayı seçim hukuk açısından değerlendirmektir. Siyasi görüş ve kanaati kararlara yansıtmamaktır. Bunun oranını ne kadar yükseltirsek o kadar başarılı oluruz" yanıtını verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com