Seçim sonucu ikinci tura kaldı

Seçim sonucu ikinci tura kaldı
Seçiminin ikinci turunda İhvan'ın desteklediği Muhammed Mursi ile eski Cumhurbaşkanı Mübarek'in son başbakanı Ahmet Şefik yarışacak.
Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanılan 13 bin 99 sandıktan 10 bin 500'ü açıldı. 
 
Açılan sandıklara göre, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) adayı Muhammed Mursi birinciliğini korurken, eski rejimin son başbakanı Ahmet Şefik ikinciliği garantiledi.
 
Nasırcı Kerame Partisi'nin adayı Hamdin Sabbahi üçüncü sıraya çıkarken, bağımsız aday Abdulmunim Ebu'l-Futuh dördüncü sıraya geriledi. Amr Musa'nın ise beşinciliği değişmedi.
 
Açılan sandıklara göre kesin olmayan sonuçlar şöyle:
 
Toplam sandık sayısı: 13.099
 
Açılan sandık sayısı: 10.500
 
Mursi: 4.799.578
 
Şefik: 4.282.911
 
Sabbahi: 3.115.793
 
Ebu'l-Futuh: 3.29.352
 
Musa: 2.047.676
 
Mevcut tabloya göre, hiçbir aday oyların yüzde 50 artı 1'ini alamadığı için en çok oyu alan Muhammed Mursi ile Ahmet Şefik ikinci turda yarışacak. İkinci tur cumhurbaşkanlığı seçimi 16-17 Haziran tarihlerinde yapılacak. 
 
Yüksek Seçim Kurulu'nun önceden ilan ettiği takvime göre yeni cumhurbaşkanı 21 Haziran'da belli olacak, 1 Temmuz'da ise görevine başlayacak.
 
Katılım beklenenin altında
 
Mısır'da Mübarek rejimin ardından yapılan ilk demokratik ve şeffaf cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda oy sayımının sona yaklaşılıyor.
Seçime katılım oranı beklenin altında çıkarken oy sayım işleminde sona yaklaşılıyor.52 milyon seçmenin 20 milyonunun oy kullandığı bildiriliyor.
 
Anketlerde birinci gösterilen Amr Musa yüzde 10'da kaldı. İlk sonuçların ardından ikinci tura kalamayacağı kesinleşen Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Şefik'i suçlayarak, "Ahmet Şefik, eski rejimi geri getirmeye çalışıyor" diye konuştu. Mübarek döneminden Ahmet Şefik ile Hürriyet ve Adalet Partisi adayı Mursi 16-17 Haziran'da ikinci turda yarışacak.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com