Seçimde hilenin cezası 10 yıl

Seçimde hilenin cezası 10 yıl
30 Mart günü yapılacak yerel seçimler öncesinde hile yapılacağına ilişkin çok sayıda iddia ortaya atıldı. Peki seçimde hile yapmanın cezası ne? İşte yanıtı...

Seçimde hile yapan sandık başkanları, üyeleri ve kamu görevlileri hakkında ağır hapis cezaları öngörülüyor. Seçimlere hile karıştırmak suçuyla ilgili 4 Mart 2014’te Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 2014/298 esas-2014/106 sayılı kararı ile emsal teşkil eden bir karar da bulunuyor. Yargıtay’ın onamasının ardından emsal teşkil eden karara göre seçime hile karıştıranlar hakkında 10 yıl hapis görevi ve memuriyetten atılma cezası veriliyor.


Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından geçen haftalarda onaylanan dosyanın konusu ise referandumda başkaları yerine oy kullanan sandık başkan ve üyelerinin yargılandığı dava. 2010 yılında yapılan Anayasa Referandumunda oy kullanmayan kişilerin yerine oy kullanan seçim sandığı başkanı ve üyelerine yaklaşık 10 yıl hapis cezası verildi.
12 Eylül 2010 tarihinde yapılan ve halkın yüzde 58 oyla kabul ettiği anayasa referandumunda, Sinop’un Boyabat ilçesinin Tırnalı köyünde bulunan seçim sandığı başkanı ve üyeleri, oy kullanmayan 32 kişinin yerine oy kullandı. Seçmen listesini de kendileri imzaladı ve bir başka sandık kurulu üyesi yerine de sahte imza attı. Bu olayın tespit edilmesi üzerine bu kişiler hakkında dava açıldı ve yapılan yargılama sonunda mahkemece her bir kişiye yaklaşık 10 yıl hapis cezası verildi. 

Seçimde hile nedeniyle verilen hapis cezaları Yargıtay’ın en üst kurulu olan Ceza Genel Kurulu tarafından da 04.03.2014 gün 2014/298 esas-2014/106 sayılı kararı ile onaylanarak kesinleşti. Böylece seçimde hile yapan bu kamu görevliler hem 10 yıl hapis aldılar, hem de memuriyetlerinden atılmış oldular. 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesinde çokça konuşulan seçime hile karıştırılacağı iddiaları dikkate alındığında, Yargı tarafından verilen bu hapis cezaları bu tür hile yapacak kişilere karşı büyük gözdağı olarak nitelendiriliyor. Emsal teşkil eden karar gereği seçimlere hile karıştıracak olanlar 10 yıl hapis cezası alabilecek ve kamu personeli ise de memuriyetten atılacak. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com