"Seçimin belirleyicisi ve kazananı kadınlarımız oldu"

Seçimin belirleyicisi ve kazananı kadınlarımız oldu
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, kadınlar açısından seçim sonuçlarını değerlendirdi:

ANKARA (AA) - MERVE YILDIZALP - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin kadınlar açısından ayrı bir anlam taşıdığını belirterek, "Seçim çalışmalarında, sandığa katılım noktasında kadınlarımız, bu seçimlerin belirleyicisi ve kazananı olmuştur" dedi.

Bakan İslam, AA muhabirine, kadınlar açısından 30 Mart 2014 yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi. 

Seçimlerin, pek çok özelliği bakımından siyasal hayatın önemli merhalelerinden biri olduğunu anlatan İslam, yerel seçimin referanduma dönüştürüldüğü bu seçimlerde, milletin son sözünü sandıkta söylediğinin altını çizdi. İslam, milletin demokrasi dışı metotlara karşı oynanan oyunu bozduğunu, basiretini ve ferasetini bir kez daha gösterdiğini ifade etti. 

Seçime katılan milyonlarca vatandaşın ortaya koyduğu iradenin her türlü takdirin üzerinde olduğunu vurgulayan İslam, "Son 20 yılın katılım rekorunun kırıldığı bu seçimler, özellikle kadınlarımız açısından ayrı bir anlam taşıyor. Seçim çalışmalarında, sandığa katılım noktasında bu seçimlerin belirleyicisi ve kazananı kadınlarımız olmuştur" dedi.

İslam, çağdaşı pek çok dünya ülkesinden önce Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındığını hatırlattı. Kadınların siyasette yeterince temsil edilmediğinin bir gerçek olduğuna işaret eden İslam, ancak 30 Mart yerel seçimlerinde aday olan kadınların seçim çalışmalarının kamuoyunun takdirini kazandığını söyledi.

Üç büyükşehirde, il ve ilçelerde seçimleri kazanan tüm kadın adayları gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik eden İslam, "30 Mart yerel seçimlerinde başkanlık yarışına katılan ve başarılı olan kadın sayısının yeterli olduğunu söylemiyorum. Ancak kadın adaylarımızın ortaya koyduğu tablo, seçim sürecinde gösterdikleri insan üstü çaba, gelecek için bir ışık olmuştur. İnanıyorum ki bu sayı her seçimde kadınlar lehine artacaktır. Kadınların sandığa katılımı ile temsil oranının birbirine yakın olduğu siyasal tablo en büyük arzumuzdur" diye konuştu.

-"Kadınların sadece seçen değil seçilen de olması en büyük temennimiz"

Bakan İslam, "Kadın belediye başkanlarımızın önümüzdeki 5 yılda yapacakları projelerle ve çalışmalarla adlarından sıkça söz ettireceklerinden şüphem yok. Kadın belediye başkanları, ortaya koyacakları performansla yönettikleri kentlerde farkındalık oluşturacak" dedi. 

Kadınların, hayatın her alanında aktif olmasını arzuladıklarını dile getiren İslam, kadının sadece seçen değil seçilen olmasını da temenni ettiklerini vurguladı. İslam, şunları kaydetti:

"30 Mart yerel seçimlerini de bu anlamda değerlendiriyorum. Siyasal yaşamda kadınların daha görünür olması bakımından bu seçimleri geleceğe yönelik olumlu bir adım olarak görüyorum. AK Parti olarak 12 yıllık iktidarımızda kadınlarımızın hayatın her alanında aktif olması için hep birlikte mücadele ettik. Toplumda bu alanda bir sinerji oluşturmaya çalıştık. Başta yasal düzenlemeler olmak üzere değişim ve dönüşümün sağlanması için elimizden geleni yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Kadınlarımızın önündeki engelleri bir bir kaldıran, her türlü ayrımcılığa karşı politika üreten bir iktidarın mensubu olarak yerel seçimlerde kadınlarımızın mücadelesini tebrik ediyor, bundan sonraki çalışmalarında da üstün başarılar diliyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com