Seçimler belirsizlik getirdi

Seçimler belirsizlik getirdi
Yunanistan'da yapılan erken genel seçimler siyasi istikrarsızlık ve belirsizlik getirdi.

Hiçbir partinin tek başına iktidar olacak kadar oy alamadığı seçimin sonuçlarından Yeni Demokrasi'nin ilk sırada geldiği 7 partili bir parlamento ortaya çıktı. Irkçı saldırılarıyla ünlü aşırı sağcı Altın Şafak partisi de parlamentoya girebildi.

Ekonomik krizle mücadelede PASOK ve Yeni Demokrasi Partisi'nin (ND) ortağı olduğu Lukas Papadimos başbakanlığındaki geçici işbirliği hükümetinin aldığı tasarruf önlemlerine tepkili Yunan halkının oyları memorandum karşıtı küçük partilere gitti.

Oy dağılımına göre ilk sıraya yerleşen ND'nin lideri Antonis Samaras bugün koalisyon oluşturmak için görüşmelere başlayacak. Memorandumu uygulayacağına dair yazılı taahhüt veren ND lideri Antonis Samaras için en iyi seçenek memorandum yanlısı diğer parti PASOK.

Ancak iki parti birkaç sandalye eksikle parlamentoda çoğunluğu sağlayamadığı için koalisyon görüşmeleri zorlu geçeceği benziyor.

Samaras belirlenen süre içinde hükümeti kuramazsa sırasıyla SYRIZA ve PASOK liderleri koalisyon arayışlarını sürdürecek.

Görüşmeler sonuçsuz kalırsa yeniden seçime gidilebilecek.

Milletvekili sayıları

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı yüzde 99,1'i açılan sandık sonuçlarına göre, Yeni Demokrasi Partisi oyların yüzde 18,8'ini alarak 300 sandalyeli parlamentoda 108 milletvekili çıkarabiliyor.
Üçüncü sırada gelen Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) ise oyların 13,19 ile 41 sandalyeye sahip oldu.

Kemer sıkma politikalarına tepkili halkın oyları ile ikinci sıraya yükselen memorandum karşıtı Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) oyların 16,76'sı ile 52 milletvekili çıkarıyor.

Memoranduma karşı oy kullandığı için ND'den ihraç edilen milletvekillerinin kurduğu Bağımsız Yunanlılar yüzde 10,6 ile 33 sandalye kazanıyor.

Kemer sıkma politikalarına tepki oylarını toplayan diğer partiler Yunanistan Komünist Partisi yüzde 8,47 ile 26, Altın Şafak yüzde 6,97 ile 21, Demokratik Sol Partisi yüzde 6,1 ile 19 sandalyeye sahip olacak.

Seçim sonuçlarına göre geçici işbirliği hükümetinin küçük ortağı Ortodoks Halk Partisi (LAOS), Dora Bakoyanni'nin liderliğindeki Demokratik İttifak (DİSİ) ve Çevreci Yeşiller parlamento dışı kaldı.

Seçimlere katılım ise yüzde 65,5 olarak gerçekleşti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com