"Seçimler ertelenecek, partili cumhurbaşkanlığı gelecek!"

"Seçimler ertelenecek, partili cumhurbaşkanlığı gelecek!"
Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarından bekleneni alamayan AKP, genel seçimleri ertelemek istiyor. İlk etapta 35-40 maddelik bir yasa değişikliği paketi geçirmek isteyen AKP, değişiklikle partili cumhurbaşkanlığının önünü açacak.

Anayasa uzlaşma komisyonu çalışmaları AKP'ye istediğini vermezken, B planına geçme hazırlığı başladı. AKP'nin ilk etapta, 35-40 maddelik bir ’’Mini Paket’’ ile, kendi değişiklik teklifini TBMM’ye sunacağı öğrenildi.

Gazeteport'un haberine göre, Bu paketteki sürpriz ise, genel seçimlerin 4 yılda bir yerine, 5 yılda bir yapılması olacak. Böylelikle 2015’de yapılması gereken 25. dönem milletvekili seçimlerinin de, 2016’ya kalma ihtimali gündeme gelecek. Ancak hukuki bir tartışma da çıkacak.

Başbakan Erdoğan, genel seçim süresini bir yıl kısaltmakla hata ettiklerini söylemişti. Bu amaçla Anayasa’nın 77. maddesindeki, ‘’TBMM seçimleri dört yılda bir yapılır’’ hükmü, 5 yıl olarak değişecek.

Bu değişiklikle, AKP tüzüğündeki 3 dönem şartı nedeniyle, 2015’de aday olamayan ve aralarında bakanların da bulunduğu toplam 73 AKP’linin milletvekilliği süresinin bir yıl uzayabileceği belirtiliyor.

Ancak bu durumun, Anayasa’da yapılan değişiklik ile Cumhurbaşkanının görev süresi için 5+5 formülü getirilmesine rağmen, Anayasa Mahkemesince mevcut Cumhurbaşkanı için 7 yıllık sürenin benimsemesindeki gibi, hukuki bir tartışmaya neden olabileceği de vurgulanıyor. Bu durumda değişiklik yapılsa bile 5 yıllık seçim dönemimin, mevcut parlamento için değil, bir sonraki Meclis için geçerli olacağı öne sürülüyor.

AKP’nin Anayasa paketinde ‘’Başkanlık Sistemi’’ yerine ‘’Partili Cumhurbaşkanı’ formülü de olacak. Anayasa’nın 101’inci maddesindeki ‘’Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir’’ maddesi çıkarılacak. Böylelikle AK Partinin şimdilik Başkanlık sisteminden de vazgeçeceği de anlaşılıyor.

Bu değişikliğe MHP ve CHP’nin karşı çıkacağını hesaplayan AKP, BDP’nin talebi olan bazı maddeleri de pakete dahil ederek, 29 sandalyesi olan bu partiden destek almayı da öngörüyor. ‘’Mini Anayasa’’ paketi için TBMM’nin tatile girmeyerek, yaz aylarında da çalışması hedefleniyor.

326 sandalyesi bulunan AKP, bu paketi TBMM’den geçirip sonbaharda da referanduma götürmek için, en az 4 desteğe gerek duyacak. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, bugüne kadar 173 maddeyi görüştü. Bunlardan sadece 40’ında uzlaşma sağladı.(IUK)
Kaynak:Gazeteport

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com