Seçimler için garip uygulamalar

Seçimler için garip uygulamalar
Sandık görevlileri de, sendikasına göre seçildi...

Sandık Kurulu’nda görev almak isteyen öğretmenlerden, hangi sendikaya üye oldukları soruldu. AKP’ye yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir-Sen üyeleri sandıkta görevlendirildi. Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, “Sendikasının sorulması son derece anlamlı. Çünkü, ağırlıklı olarak AKP’ye yakın sendikanın üyeleri görevlendirildi” dedi.

 

Askerin, oyunun rengi bilinmeyecek

Askeri lojmanlar içinde bulunan bazı okullarda önceki seçimlerde oy kullanırken, askerin oyunun rengi belli olmasın diye lojmanlarda bulunanlar değişik okullarda oylarını kullanabilecek.

Türkiye, Pazar günü yapılacak belediye seçimlerine kilitlenirken, oy pusulalarına basılacak “evet” mühürleri ve sandık kurulu mühürlerinin çalınması, seçimlerde hile yapılacağına ilişkin iddialara, şimdi de sandık kurullarında AKP’ye yakın sendikaların yöneticilerinin görevlendirildiği iddiası da eklendi.

Seçimlerin olaysız geçmesi için seçim günü ve seçik sonrası alınacak önlemler belirlenirken, oy torbalarının kaçırılmasını engellemek için Güneydoğu’nun bazı illerinde sandıklar helikopter veya zırhlı araçlarla seçim kurullarına ulaştırılacak.

Ankara’da, önce AKP adayı Melih Gökçek’in bazı siyasilere suikast yapılacağı iddiasından sonra, CHPH adayı Mansur Yavaş’ın da “silahlı kişilerin seçimde olay çıkaracağına” ilişkin açıklamaları, Emniyet tarafından değerlendiriliyor. İki başkan adayının iddiaları dışında kendilerine ulaşmış bilgi olmadığını belirten Emniyet yetkilileri seçim gerginliğinden faydalanabilecek gruplara karşı dikkatli olduklarını söylediler.

AKP’ye yakın sendikalar

Sandık kurulu başkanı ve sandık kurulu üyelerinin belirlenmesinde, AKP’ye yakınlığı ile bilinen öğretmen serdikası Eğitim Bir-Sen üyelerine ağırlık verildiği öne sürüldü. Bazı illerde görev almak isteyen öğretmenlerin başvuruları istenirken, hangi sendikaya üye olduklarının yazılmasının istendiği ortaya çıktı.

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, sandık kurulunda görev alacakların AKP’ye yakınlığı ile bilinen sendika üyeleri arasından seçilmesinin dikkat çekici olduğunu söyledi. Gödrev almak isteyen öğretmenlerin hangi sendikanın üyesi olduğunun sorulmasının da anlamlı olduğunu öne süren Demir, “Hangi sendikanın üyesinin olduğunun sorulması doğal değil. Nitekim, Eğitim Ber-Sen üyelerinin ağırlıklı olarak başkan ve sandık kuruylu üyesi olarak görevlendirildiği ortaya çıktı” dedi.

Askeri lojmanlarda oy yok

Askeri lojmanların içinde bulunan okullarda genelde askerler, eşleri, ve seçme-seçilme yaşına gelen çocukları oy kullanabiliyor. Seçimlerden sonra, “askerlerin bulunduğu lojmanda hangi partiye yüksek oy çıktığı” da haber olarak yer alıyor.

Ankara-Etimesgut Askeri Lojmanlarının içinde bulunan Nurettin Ersin İlkokul ve Ortaokulunda ilk kez bu seçimlerde asker ve eşleri oy kullanamayacak. Böylece, lojmanlarda hangi siyasi partinin adayına daha fazla oy çıktığı da anlaşılmayacak. Bazı asker ve eşleri, yaptıkları açıklamada, lojmanlarda oturanların farklı okullarda oy kullanabileceklerini, böylece askerlerin aynı sandıkta oy kullanmalarının önlendiğini öne sürdüler.

Genelkurmay yetkilileri ise bu durumun kendileriyle ilgili olmadığını belirttiler. Etimesgut Askeri lojmanlarındaki uygulamanın benzerinin bir çok il’de gerçekleştireceği öne sürüldü.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com