Seçmen MHP'ye Tepki Koyacak mı?

Seçmen MHP'ye Tepki Koyacak mı?
AK Parti'nin siyaset bilimci, ülkücü vekil adayı Prof. Dr. Naci Bostancı, MHP'de ortaya çıkan kasetlerin siyasete nasıl etki edebileceğini anlattı....

MHP yönetiminde bulunanlara ilişkin kasetlerin oya etkisi nasıl olur?

Sosyal bilimlerde en problemli iş etkiye ilişkin çalışmalardır, etkiyi ölçemezsiniz, hangi faktör insanlarıne kadar etkiliyor bilemezsiniz, sadece tahminleriniz olur. “Eğer kabul edilemez normlara sahip insanlar bir partinin üst kademesindeyse seçmenler ona oy vermezler” sözü bir varsayıma dayanıyor ama bir partinin kolektif kimliği daha farklı anlamları da içinde taşır. Esas en ikincil tercihleri çağıranda odur. MHP yönetimi bu skandalları iyi yönetememiştir. Burada siyaset kurumuna bir çağrı çıkartmak ve ortak bir tutumun oluşmasına zemin hazırlamak yerine seçim atmosferi içinde mukabil kâr hesapları yapmıştır.

Bu kasetlerin ortaya çıkması ile MHP baraj altında kalır mı?

MHP'nin baraj etrafında olduğuna dair çeşitli saha araştırmaları yayınlandı, kasetler MHP'yi barajın altına çeker mi, ona oy verecek seçmenlerde köklü bir tepki doğurur mu emin değilim. Bana öyle geliyor ki barajın altına doğru indiği yönündeki kanaat pekiştikçe, aksi istikametindeki duyarlılıklar ve tutumlar daha da güç kazanır. İnsanlar, “Evet ama her şeye rağmen yine de MHP” diyebilirler. Normal şartlarda MHP'ye oy vermeyecek birtakım çevreler, onu barajın üstünde tutmak için oy verirler. Belki olağan şartlarda kendi siyaseti ve yaklaşımıyla baraj civarında bir toplumsal kesime seslenen MHP komplo ve mağduriyet mekanizmalarını harekete geçirerek kendini barajın üstüne atabilir.

Neden ülkücü hareketten yetişmiş entelektüel ülkücüler MHP'de siyaset yapmıyor?

MHP, Türkiye'nin sosyal değişiminden payını alamadı. Milliyetçiliği geniş coğrafyalar için telaffuz edecek iktisadi ve entelektüel elitleri bünyesine katamadı, klişeler dışına çıkamadı. Tabiatıyla toplumsal değişmeden, insanlığın uzun tarihinden, dünyadaki farklı fikirlerden haberdar olan okur yazarlar MHP'- nin siyasi repartuvarında kendilerini bulamadılar. Onların Türkiye'nin problemlerine ilişkin sahip oldukları dille MHP'nin dili örtüşmedi. MHP değişemedi ama MHP'nin içinde bu gelenekten gelen kimileri okur yazarlıkları itibarıyla değiştiler. Bu da güzergâhları ayırdı.

Seda Şimşek, Bugün

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com