Şehir merkezleri dinamitlere teslim!

Şehir merkezleri dinamitlere teslim!
Son dönemlerde, dinamit kullanarak inşaat temeli atma işlemleri hız kazandı

Özellikle kentsel dönüşüm çalışmaları ile birlikte, kimi binaların yıkımı için de patlayıcı kullanıldı.

Üsküdar Kısıklı Caddesi’nde dün hareketli saatler yaşandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın evine 200 metre uzaklıktaki bir inşaatın temel kazısında patlayan dinamit bir işçinin ölümüne sebep oldu. Olayın nasıl olduğu ile ilgili emniyetin araştırmaları sürerken, uzmanlar, özellikle kent içi inşaat çalışmalarında dinamit kullanımının önemine vurgu yapıyorlar.

KONTROLLÜ YAPILMASI GEREKİR

Patlayıcı Mühendisliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Kahriman, inşaat çalışmalarında patlayıcı madde kullanımının kuralsız yapılmaması gerektiğine işaret etti. Özellikle birçok metro inşaatında patlayıcı madde kullanıldığına işaret eden Kahriman “Usulüne uygun kullanıldığında hiçbir sorun olmuyor. Teknolojik kullanımı söz konusu. Sahada 100-150 kadar patlayıcı mühendisi var. Ancak, başıboş ve kuralsız kullanımda sorun oluşur. Kontrollü yapılması gerekir. Kuralına uygun yapıldığında sorun çıkmıyor” dedi.

KENT MERKEZİNDE YAPILMAMALI

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe şehir merkezlerinde dinamitle patlama yapılmasına karşı olduğunu söyledi. Gökçe dinamitle patlama yapılsa bile bunun dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğini söylerken cümlesini şu sözlerle noktaladı; Kent merkezlerinde dinamitle patlatılarak çalışmalar yapılmamalı. Bunun yapılmasa da dikkatli olması lazım uzmanlar tarafından. Çevreyi sarsmayacak şekilde olması lazım. Bu kent sahipsiz bir kent. Çok ciddi sonuçlar doğuracak. Dinamitle yapılan kazı işlemleri bölgede bulunan yapılara yıkılmayacak olan yapılara da zarar veriyor. Son derece ilkel bir yöntem. İnşaat firmaları avantajlarına yönelik olarak dinamitle patlatma yöntemini sürdürüyor” (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com