Şehir planlamasına uygun yeni bir Simav oluşturulacak

Şehir planlamasına uygun yeni bir Simav oluşturulacak
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Simav'daki depremin ardından kısa vadeli olarak ihtiyaçların karşılanmasının yanında uzun vadeli planlamaların da yapıldığını belirterek, ''Şehir planlamasına uygun yeni bir Simav oluşturulacak'' dedi.

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Simav'daki depremin ardından kısa vadeli olarak ihtiyaçların karşılanmasının yanında uzun vadeli planlamaların da yapıldığını belirterek, ''Şehir planlamasına uygun yeni bir Simav oluşturulacak'' dedi.
Çiftçi, Simav'da depremin ardından kurulan çadır kentte inceleme yaptı. Burada AA muhabirine açıklamalarda bulanan Çiftçi, depremin hemen ardından harekete geçtiklerini, ilk bir buçuk saat dışında devletin varlığını etkin biçimde burada hissettirdiklerini söyledi.
Çiftçi, ilk etapta alınması gereken tüm tedbirlerin alındığını belirterek, ''Sayın Başbakanımız bizzat ilgilendi. Bakanlarımız ilgilendi. Köyler dahil 2 binin üzerinde çadır kurduk'' dedi.
Hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Çiftçi, şimdiye kadar 802 tane oturulamaz bina, 53 acil yıkılması gereken ve 14 de yıkılmış bina tespit edildiğini anlattı.
Çiftçi, hasar tespit çalışmalarının yarın öğlene kadar tamamlanmasını beklediklerini dile getirdi.
Bunun yanı sıra Tapu Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle de Simav'daki Hazine arazilerinde çalışmalar yaptıklarını ifade eden Çiftçi, ''Kısa vadeli yapılması gerekenlerin yanında uzun vadeli planlamaları da yapıyoruz. Bu planlama bir iki ay içerisinde hazır olacak. Daha sonra TOKİ'ye ne kadar yeni bina yapılması gerektiği yönünde öneride bulunacağız. Şehir planlamasına uygun belki yeni bir Simav oluşturulacak'' dedi.
Vali Çiftçi, İstanbul'dan özel bir ekibin akşam saatlerinde Simav'da olmasını beklediklerini, yıkılmak üzere olan 15 minareyle acil yıkılması gereken binaların bu özel ekipler tarafından yıkılacağını bildirdi.
Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan ise, çadır kentte kurulan çadır sayınının 750'ye ulaştığını, 3 bine yakın vatandaşın burada konakladığını söyledi. Artçı sarsıntılar nedeniyle vatandaşların tedirgin olduğunu, moralleri yüksek tutmak için gayret gösterdiklerini vurgulayan Karahan, şöyle konuştu:
''Göründüğünden daha büyük bir hasara maruz kaldık. Daha öncekilerden çok şiddetli bir deprem yaşadık. Hasar tespit çalışmaları yüzde 60 oranında tamamlandı. Bir yerleşim alanının afet bölgesi ilan edilmesi için binaların yüzde 20 oranında ağır hasarlı olduğunun belirlenmesi gerekiyor. Burada bu rakam çoktan aşıldı. Sayın valimiz, Bakanlarımızla sürekli temas halinde. Tahmin ediyorum Simav afet bölgesi ilan edilecek. Edilmesi de gerekiyor. Devletin desteğine ihtiyaç var.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com